Złote i diamentowe gody. Małżeństwa zdradzają przepis na udany związek [FOTO/AUDIO]

Ponad 60 par małżeńskich świętowało 28 października złote i diamentowe gody. Jak mówią – rozmowa i wzajemne zrozumienie to podstawa udanego związku. Jubilatów za wieloletnie pożycie małżeńskie odznaczono podczas uroczystości medalami Prezydenta RP.

Uroczystość 50- i 60-lecia pożycia małżeńskiego, czyli złotych i diamentowych godów rozpoczęła się Mszą św. w sanktuarium św. Idziego, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski. Biskup w homilii nawiązując do standardowych życzeń, które zazwyczaj składają sobie jubilaci, podkreślił, jak istotne dla każdego z nas jest zdrowie. Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu. To nasze pierwsze podstawowe życzenie. Boimy się choroby, cierpienia, niepełnosprawności. W filmach, serialach i reklamach najczęściej spotykamy ludzi młodych i uśmiechniętych, pięknych, wysportowanych. Choroba i cierpienie spychane są na odległy margines naszej społecznej świadomości. Dlatego coraz trudniej młodemu człowiekowi poradzić sobie z tym, co w gruncie rzeczy jest naturalnym składnikiem naszego życia – mówił bp zaznaczając również, jak ważna jest troska o chorych i cierpiących.

Bp zauważył, że małżeństwo i rodzina to wspólnota stworzona przez samego Pana Boga i jest ona tym samym najważniejszą ze wszystkich wspólnot – Żadna ludzka organizacja nie dorównuje małżeństwu i rodzinie pięknem i znaczeniem. Rodzina jest najwspanialszą szkołą życia, najważniejszym uniwersytetem. Rodzina umożliwia pełny rozwój człowieka, jest niczym kuźnia cnót moralnych, ale także społecznych i tych patriotycznych. Od stanu małżeństwa i rodziny zależy stan państw i narodów. Naród bez silnych rodzin nie rozwija się.

Odwołując się do słów św. Jana Pawła II kapłan zaznaczył, że cywilizacja walcząca z małżeństwem i rodziną to cywilizacja śmierci – Kto walczy z małżeństwem i rodziną, ten walczy z Bogiem i człowiekiem, ten prowadzi do wymierania całych narodów i upadku cywilizacji. Dlatego potrzeba nam dzisiaj rodzin odważnych, pięknych, dzielnie świadczących o swojej misji. Potrzeba nam małżeństw i rodzin budujących swoje szczęście na ewangelicznym fundamencie. Rodzin wiernych Bogu i Bożym przykazaniom.

Bp zauważył też, że dzisiejszy współczesny człowiek oczekuje od życia natychmiastowych rezultatów – nagród, sukcesów, i to właśnie przykład osób, które trwają w małżeństwie 50 lat i więcej jest niezbędny, by zrozumieć, że życie oparte jest na trudzie, przeciwnościach i wzajemnym wsparciu – Miłość małżeńska to nie sprint to maraton. Dzisiaj składamy więc hołd wybitnym maratończykom, którzy osiągnęli w życiu wielki sukces. Sukces długiego, pięknego małżeństwa.

Podczas Mszy św. jubilaci otrzymali poświęcone różańce oraz odnowili przysięgi małżeńskie. Przysięgi wypowiedzieli raz jeszcze w drugiej części uroczystości, gdzie każda z par otrzymała też wyróżnienia za wieloletnie pożycie małżeńskie. Zapytaliśmy jubilatów, jaki jest przepis na udany związek. Posłuchajcie:

 

Te wspólnie spędzone lata to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Jesteście państwo solą tej ziemi – mówiła prowadząca uroczystość Alicja Chełmicka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Za pół wieku wspólnego kroczenia przez życie Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek burmistrza Wyszkowa przyznał jubilatom medale. Na żaden medal nie pracuje się tak długo jak na ten. Przeszło 18250 dni i nocy za wami – podkreśliła kierownik USC. Odznaczenia za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali: Mirosława i Jan Ambroch, Henryka i Stanisław Bala, Maria i Jan Błaszczak, Elżbieta i Marian Bocian, Antoni i Anna Boreccy, Ewa i Jan Borek, Hanna i Jan Dawidzcy, Barbara i Jan Depta, Halina i Tadeusz Domalewscy, Karolina i Stanisław Dzik, Krystyna i Lechosław Filipiak, Marianna i Jan Garbarczyk, Joanna i Leszek Godleś, Zuzanna i Henryk Grzybowscy, Stefania i Henryk Jakaccy, Anna i Ryszard Jarosik, Franciszka i Kazimierz Kaczmarczyk, Genowefa i Józef Karp, Wiesława i Kazimierz Kmoch, Jadwiga i Czesław Końscy, Alina i Wiesław Kowalscy, Teresa i Zenon Kujawscy, Helena i Józef Kulesza, Janina i Eugeniusz Kwiatkowscy, Henryka i Marian Maciak, Janina i Jerzy Maciejewscy, Marianna i Józef Matak, Marta i Jan Matuszewscy, Wanda i Bolesław Osik, Wiesława i Stanisław Piekarscy, Teresa i Adam Pisuła, Aleksandra i Piotr Pytlak, Zofia i Stanisław Rozenek, Barbara i Wiesław Siemieniewscy, Teresa i Stanisław Sosnowscy, Teresa i Jan Szulkowscy, Janina i Stanisław Szymborscy, Maria i Jan Śliwińscy, Marianna i Tadeusz Ślubowscy, Genowefa i Wojciech Świderek, Wiesława i Mieczysław Świeżak, Kazimiera i Jan Tajmajer, Zofia i Krzysztof Trociewicz, Hanna i Stanisław Turek, Renata i Tadeusz Wacławek, Urszula i Stanisław Wasilewscy, Gabriela i Jan Winiarscy, Zofia i Stanisław Wiśniewscy, Cecylia i Józef Woźniak, Bogumiła i Tadeusz Woźnica, Elżbieta i Zbigniew Wysoccy, Teresa i Ryszard Zaręba, Alicja i Waldemar Żmijewscy oraz nieobecni podczas uroczystości: Barbara i Ryszard Bejna, Henryka i Stanisław Nowakowscy, Zofia i Jan Salwin, Cecylia i Zbigniew Skalscy, Maria i Henryk Słowikowscy, Wanda i Jerzy Suchenek.

Jubileusz 60-lecia, czyli diamentowe gody obchodzi w gminie 16 par. Ci jubilaci medale otrzymali już 10 lat temu. Tym razem pary zostały wyróżnione dyplomami uznania. Otrzymali je: Jadwiga i Józef Bułatowicz, Kazimiera i Jan Dąbkowscy, Genowefa i Andrzej Jackowscy, Stanisława i Czesław Jesionowscy, Marianna i Wiktor Królikowscy, Irena i Paweł Rodziewicz, Emilia i Henryk Skoczeń, Jadwiga i Roman Zalewscy oraz nieobecni podczas uroczystości: Zofia i Wiesław Jankowscy, Krystyna i Stefan Końscy, Marianna i Kazimierz Kukwa, Alina i Czesław Lechowicz, Irena i Zygmunt Pawlak, Marianna i Tadeusz Roguszewscy, Czesława i Józef Rosińscy, Stanisława i Jan Witkowscy.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *