„Zawsze chciałam zobaczyć, co tu jest”. Stróżówka znowu otwarta [AUDIO/FOTO]

Wyszkowska stróżówka w parku miejskim znowu pełni rolę Punktu Informacji Turystycznej. Odwiedzający mogą dowiedzieć się o historii miasta i okolic, ale też otrzymać mapy i przewodniki. Neogotycka kordegarda zaskakuje wystrojem, przyznają goście.

Kordegarda w parku miejskim została wystawiona w połowie XIX wieku w miejscu utworzenia majoratu z niewielkim pałacykiem na terenie dawnego folwarku biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazy. Spełniała funkcję stróżówki przy głównej bramie wjazdowej. W wakacje pełni rolę Punktu Informacji Turystycznej.

Dziś (02.07) stróżówkę odwiedziły dzieci, które biorą udział w zajęciach wakacyjnych organizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie. Jak przyznały – zawsze chciały zobaczyć kordegardę od środka. Ale Punkt Informacji Turystycznej odwiedzają zarówno wyszkowianie, jak i pozamiejscowi goście – Przeważnie przychodzą mieszkańcy Wyszkowa, ale sporo też jest spoza starszych ludzi. Przychodzi dużo babć z wnuczkami, matek z dziećmi. Była też babcia z wnuczką ze Szwecji – mówi służąca na miejscu wiedzą o Wyszkowie Krystyna Szczuka-Wiśniewska, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 5 i jak podkreśla – gości najbardziej zaskakuje klimat miejsca i kurpiowski wystrój.

Na odwiedzających czekają książeczki, przewodniki, mapy gminy i powiatu, wizytówki z ciekawymi miejscami do zwiedzenia na Mazowszu od Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. PIT to również informacje o rozkładach jazdy autobusów i kontakty do jednostek organizacyjnych. Stróżówka jest otwarta od wtorku do soboty w godzinach od 9.00 do 13.00 do końca wakacji.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *