
Dzieci i młodzież z Czeczenii odwiedziły wyszkowskich seniorów. Goście przyjechali zaprezentować swoje umiejętności teatralne, których nauczyli się pod okiem profesjonalistów z Teatru Polskiego w ramach projektu „Teatr łączy pokolenia”.
„Teatr łączy pokolenia” to projekt, który ma służyć zbliżeniu grup senioralnych z dziećmi uchodźczymi. Aktorzy-amatorzy w wakacje przygotowywali spektakl, który wystawiają teraz dla seniorów z Mazowsza. Zostanie on również zaprezentowany na scenie Teatru Polskiego. Motywem przewodnim przedstawienia jest czas. Dzieci przekazują swoje opowieści i osobiste historie związane z czasem, młodością, dojrzałością.
Spotkania te to nie tylko prezentacja umiejętności teatralnych. To też integracja, wymiana poglądów, uczenie się innych kultur. Ze strony młodzieży to jest duża odwaga, żeby przyjechać do innej miejscowości. Wśród nas dzisiaj nie ma wszystkich, którzy ogólnie są obecni na próbach. Było to związane z jakimś lękiem, strachem przed oceną innych osób. Wiadomo, że prezentowanie swojej twórczości zawsze jest związane ze stresem, a tu jeszcze dochodzi ten aspekt różnorodności kulturowej. Jest z nami Have, która nosi chustę na głowie i np. ona zawsze musi zmierzyć się z pytaniem, dlaczego w niej chodzi. Dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że do takich spotkań dochodzi, że możemy spokojnie przy stole odpowiadać na nurtujące nas wzajemnie pytania – mówi Paulina Chodnicka z Teatru Polskiego w Warszawie.
Projekt zakłada również po prostu spędzanie czasu z babciami i dziadkami, których brakuje uchodźczym dzieciom. By umilić spotkanie, wyszkowianie przygotowali dla przybyłych gości polskie przysmaki. Rosyjskojęzyczne dzieci, jako najlepsze danie jednogłośnie wskazały pierogi z serem. Jak przyznają seniorzy, dla nich taka integracja to sama przyjemność – Bardzo lubimy gości, a tym bardziej z zagranicy. Mamy kontakty np. z dziećmi z przedszkola, także bardzo nas to cieszy – przyznała Czesława Czarkowska. Nie mam swoich wnuczków, a bardzo lubię dzieci i lubię pomagać ludziom – dodał Włodzimierz Kalinowski. Uważam, że jest to poznawanie nowych ludzi, kultur, obyczajów. Integracja jest bardzo ważną częścią naszego bytu społeczeństwa, dlatego, że poznajemy ludzi, rozszerzamy swoje horyzonty myślowe. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z ludźmi – stwierdziła Jadwiga Szymanik.
Finał współpracy, czyli spotkanie pokoleniowe seniorów z Mazowsza oraz dzieci i młodzieży uchodźczych odbędzie się 11 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie.
Projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Ocalenie i Fundacją Projekt Starsi.
MG