Za dusze pracowników placówek oświatowych [FOTO]

7 listopada w kościele św. Wojciecha społeczność wyszkowska modliła się w intencji zmarłych nauczycieli, wychowawców, katechetów i pracowników administracji placówek edukacyjnych z terenu całej gminy. Msza św. w asyście sztandarów szkół, jak co roku sprawowana była pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego.

Przedstawiciele osiemnastu placówek edukacyjnych z gminy Wyszków zebrało się wczoraj na uroczystej Mszy św. w intencji swoich kolegów, przełożonych, nauczycieli i innych tworzących społeczność oświatową w Wyszkowie. Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski. Kapłan w swojej homilii podkreślał, że wierni powinni patrzeć na śmierć człowieka z perspektywy zmartwychwstania. Śmierć człowieka nie jest końcem. Jest bramą. Kościół nieprzerwanie głosi prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym. Nie ma ważniejszej prawdy dla chrześcijan – mówił biskup. Jak zauważył, wspominane osoby zmarłe potrzebują takich Mszy św., takich modlitw. Chcemy pomóc tym, którzy znaleźli się w czyśćcu, czyli przedsionku nieba. A czym jest czyściec? Tęsknotą. Jest stanem bolesnego rozdarcia, bo z jednej strony dusze zapraszane są na szczęśliwą ucztę Baranka, ale z drugiej nie mogą jeszcze z niej skorzystać. A pamiętajmy, że człowiek po śmierci jest kompletnie bezradny – podkreślił.

Bp Tadeusz nawiązał również do zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaznaczając, że osoby wspominane podczas tej Mszy św. też mieli współudział w dążeniu do tego, abyśmy żyli w wolnym kraju. Modlitwą otoczone zostały również wszystkie polskie szkoły, by nie zabrakło w nich szlachetnych nauczycieli przekazujących wiedzę i wartości, którzy – jak zauważył bp – dzisiaj już nie tylko są ekspertami w wąskiej dziedzinie nauki, ale też jednocześnie wychowawcami, przewodnikami, czy psychologami.

O tym, jak ważne jest docenianie obecności osób nam bliskich przypomniała uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 Maria Szewczyk, recytując wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Spieszmy się”. Po wystąpieniu, przedstawiciele szkół odczytywali wspominane przez nich osoby zapalając symboliczny znicz przy ołtarzu. Zmarłych pracowników placówek oświatowych modlitwą otoczyli przedstawiciele Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 7, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej w Rybnie, Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym, Szkoły Podstawowej w Kręgach, Szkoły Podstawowej w Lucynowie, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 3, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *