Z miłości do Rybienka Leśnego i… okolic [AUDIO/FOTO]

Będą działać społecznie na rzecz swojej małej ojczyzny. W Wyszkowie rusza Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Ma to zaktywizować i zintegrować mieszkańców we wspólnym celu, a pomysłów, planów i założeń ku temu nie brakuje. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami członkowie Stowarzyszenia zorganizowali 24 marca.

Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, choć jeszcze nie jest zarejestrowanie formalnie, to rozpoczyna już swoją działalność. „Okolicami” ujętymi w nazwie są Rybienko Łochowskie, Drogoszewo i Latoszek – tymi obszarami chcą zająć się inicjatorzy. Stowarzyszenie ma już swój zarząd, który tworzą: Adam Grześkiewicz – prezes, Andrzej Biernacki – wiceprezes, Zbigniew Wyszyński – wiceprezes oraz członkowie Adam Paruszewski i Paweł Kraszewski. Powołano również Radę Nadzorczą w składzie: Jan Wróbel – przewodniczący, Cezary Pilarski – wiceprzewodniczący oraz członkowie Ewa Decyk, Wojciech Kukwa i Piotr Płochocki.

Nic o nas bez nas
Pomysł powołania Stowarzyszenia, na wzór przedwojennego Stowarzyszenia Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne, zrodził się w ubiegłym roku. Wówczas w Rybienku Leśnym toczyły się kontrowersyjne dyskusje na temat renowacji tamtejszego zabytkowego kościoła, jak i wymiany zdobiących go elementów – Mamy za sobą szereg wydarzeń dramaturgicznych, próby rozmów na ten temat. Ktoś powiedział, że o gustach się nie dyskutuje i rozmowy nie było. Wtedy, rok temu, mieliśmy spotkanie o podobnej frekwencji. Nic o nas bez nas. Nie chcieliśmy zrobić jednorazowej akcji, a coś, co ma służyć przez pokolenia i tak wpadliśmy na pomysł zorganizowania lokalnego stowarzyszenia, które będzie jednoczyć ludzi – tłumaczył podczas spotkania prezes Adam Grześkiewicz.

Stowarzyszenie ma trzy główne cele: aktywizację społeczeństwa, integrację mieszkańców i rozwój. To wszystko, łącząc pierwsze litery wymienionych czynników, składa się na AIR, co z angielskiego oznacza „powietrze” – czegoś takiego, jak wspólne działanie w dobrym celu, brakuje nam jak powietrza – argumentował prezes.

Po pierwsze rzeka
Jednym z założeń Stowarzyszenia jest poprawa dostępności do rzeki Bug. Opracowano już wstępne koncepcje. Są to: rewitalizacja terenu, tj. dostęp do stawów i powrót funkcjonowania plaży; budowa kładki nad rzeką – W Pułtusku powstała taka kładka, jak być powinna. Wyszków stać na taką inwestycję. Jest to niezbędne do skomunikowania dwóch części miasta – tłumaczył Zbigniew Wyszyński. Kolejne założenia to budowa przystani wodnej, punktu widokowego na Bug, ale też ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców. Jak mówił wiceprezes, mieszkańcy co roku są podtapiani, gdyż rzeka nie jest pogłębiana – może się to zmienić dzięki działaniom członków Stowarzyszenia, którego członkowie mają już na swoim koncie pogłębienie rzeki Rudy w 2016 roku, co ułatwiło życie mieszkańców Drogoszewa.

Rybienko Leśne niech pozostanie leśne
Rybienko Leśne charakteryzuje się bogatym drzewostanem. Jednym z unikatowych (w skali kraju) gatunków, które można tam zobaczyć jest Sosna Banksa (powstają z niej olejki eteryczne). Ponadto rosną też stare dęby, topole, czy klony. O wszystkie te drzewa chcą zadbać członkowie Stowarzyszenia – Chcielibyśmy objąć to ochroną. Zrobimy jakiś wykaz i będziemy czuwali nad tym, aby te piękne drzewa, których jest bardzo dużo nie zniknęły. Mamy też na terenie cztery zabytkowe dęby, które mają już swoje tabliczki. Chcemy podjąć patronat nad niepotrzebnym usuwaniem drzew, żeby Rybienko Leśne zostało leśne – mówił Andrzej Biernacki.

Kolejny pomysł to przywrócenie dawnych ścieżek leśnych, które funkcjonowały w latach 70. Były to ścieżki wykorzystywane nie tylko latem, ale i zimą, np. do biegów narciarskich.

Las to również porządek. Ale niestety nie po drugiej stronie rzeki Bug – Mamy tu katastrofalną sytuację zaśmiecenia! – podkreślił wiceprezes zarządu. O akcji sprzątania lasów i łąk, do której przystąpią mieszkańcy i zdjęcia z aktualnego niechlubnego krajobrazu Latoszka i okolic publikowaliśmy TUTAJ.

Zagospodarowanie przestrzenne w jednym tonie
Celem Stowarzyszenia jest również dbanie o zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Na to składają się zarówno wcześniej wspomniane walory przyrodnicze (szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe), jak i poprawa komunikacyjno-turystyczna (kładka). Ale zagospodarowanie przestrzenne to również elementy tzw. małej architektury, tj. stylowe latarnie, ławki, czy dodatkowe kosze na śmieci. Planowane jest również zorganizowanie miejsca na grill, czy ognisko, które służyłoby cyklicznym spotkaniom. Uważamy ze przez rozwój lokalnego środowiska, integracje i aktywizacje mieszkańców możemy mieć bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze najbliższe otoczenie. Trzeba podjąć współpracę z władzami samorządowymi – podkreślił Paweł Kraszewski.

Krzewienie historii: willa „Janeczka” – centrum integracji społecznej
Pierwsze osadnictwo w Rybienku Leśnym datuje się na lata 30. Wówczas powstało około 60 domów, do dziś zachowała się połowa (część została przebudowana). Domy w Rybienku Leśnym miały charakter społeczny – były stawiane pod wynajem dla letników. Budowali je również wyszkowianie. Przed wojną było to popularne miejsce dla turystów z m.in. kasynem i pijalnią wody źródlanej. Jednym z najbardziej charakterystycznych budowli i jednocześnie najbardziej znaczących historycznie jest willa „Janeczka” u zbiegu obecnych ulic Granicznej i Targowej.

Jest to willa, która wydawać by się mogło, że jest ruderą. Jest ona jedną z pierwszych powstałych w Rybienku Leśnych, pochodzi prawdopodobnie z 1933 roku i została wybudowana przez kolejarza. W 1934 pojawiały się już pierwsze ogłoszenia o wynajem tego miejsca. Tam jest oryginalna tkanka Rybienka, a po drugie pełniła ważną rolę w czasie okupacji – tam mieściła się dość znana w okolicy konspiracyjna drukarnia pisma „Do celu”, które podawało nielegalnie wszystkie najnowsze wieści z frontu – opowiadał Piotr Płochocki.

Po oględzinach wilii przez członków Stowarzyszenia okazało się, że dom, mimo upływu lat, jest w bardzo dobrym stanie. Posiada mnóstwo śladów wojny, oryginalne instalacje elektryczne, przedwojenne umywalki i prawie kompletną stolarkę. Do wymiany jest zaledwie kilka spróchniałych krokwi. Warto to ocalić, wyremontować i udostępnić ludziom – podkreślił członek Rady.

Budowa wspólnoty lokalnej
Wspólnota lokalna to ostatnie, choć podstawowe założenie stowarzyszenia omówione podczas spotkania. Jak podkreślają członkowie – plany są ambitne, ale możliwe do realizacji. Niektóre wymagają czasu, inne pozyskania środków finansowych, a pozostałe po prostu chęci i zaangażowania mieszkańców – na co liczą inicjatorzy. My będziemy działać bez względu na to, czy mieszkańcy się włączą, czy nie, ale mamy nadzieję, że pomożecie – mówił do uczestników spotkania Adam Paruszewski. Praca członków Stowarzyszenia ma charakter nieodpłatny, jak mówią – chcą to robić szczerze, od serca.

Stowarzyszenie planuje również organizować wspólne wycieczki, spływy kajakowe, spotkania z mieszkańcami, którzy mogą podzielić się historią Rybienka Leśnego i okolic. W założeniach jest również stworzenie „imprezy głównej”, podczas której mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje zainteresowania. Wszystkie informacje dotyczące działań Stowarzyszenia, ale też pozyskiwanych środków finansowych będą zamieszczane na powstającej stronie internetowej, a póki co na Facebook`owym fanpage`u.

Nie zabraknie też akcji społecznych i edukacyjnych. Pierwszą z nich jest Spacer Szlakiem Śmieci, o czym pisaliśmy w artykule „Latoszek i okolice zagłębiem śmieci”. Spotkanie odbędzie się w sobotę (30.03) o godz. 10.00.

MG

Tagi:

1 Komentarz

  1. Daliana Milecka -Rattay Reply

    Czas skonczyc z dewastacja Rybienka. Powstają domy jak kamienice miejskie. Chyba brak koncepcji zabudowy co skutkuje wycinka drzew. Lesne bedzie za chwile wyciete..Jak mozna bylo pozwolić na zniszczenie mikroklimatu i drzewostanu ktory tu mieliśmy.
    Jefns zgroza co sie tu stalo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *