Wyszkowianin w reprezentacji Polski na MŚ w Kabaddi

Mieszkaniec gminy Somianka Leszek Skwarski będzie jednym z reprezentantów naszego kraju na Mistrzostwach Świata w Kabaddi. Jest to najpopularniejszy sport w Indiach. Finały najważniejszych rozgrywek notują oglądalność powyżej 100 mln widzów. Mecze będą toczyły się w Azji Południowo-Wschodniej, a dokładnie w Malezji. Kabaddi przypomina polską zabawę w berka, mówi zawodnik.

Kabbadi w dosłownym tłumaczeniu na język polski znaczy „wstrzymać oddech” – z czym bez wątpienia mogą spotkać się podczas meczu zarówno gracze, jak i kibice, bo emocji w tej grze nie brakuje, mówi wyszkowianin Leszek Skwarski. Jest to zespołowa dyscyplina sportowa. Gra odbywa się na prostokątnym boisku, biorą w niej udział dwie 7-osobowe drużyny. Mecz polega na tym, że jedna osoba z drużyny przechodząc na drugą połowę ma za zadanie dotknąć przeciwnika. Punkty naliczane są wówczas, gdy zawodnikowi uda się wrócić na swoją połowę. Z kolei drużyna przeciwna nie może do tego dopuścić, aby ktoś został dotknięty. Jeśli jednak to się stanie to przeciwnicy nie mogą pozwolić, by zawodnik wrócił na swoją połowę. Ta gra nieco przypomina berka, tę zabawę z dzieciństwa – mówi Leszek Skwarski. Z tym, że Kabaddi zrzesza dorosłe osoby o różnych predyspozycjach fizycznych. Jak twierdzi wyszkowianin, zróżnicowana drużyna ma większą szansę na wygraną – Są potrzebne osoby szybkie, które kogoś dotkną i wrócą na swoją połowę. Ale też silne, tak żeby kogoś odpowiednio złapać i by przeciwnik nie uciekł. Obecnie część osób grających w reprezentacji Polski jest byłymi zawodnikami futbolu amerykańskiego i zapasów – mówi.

Kabaddi jest mało popularnym sportem w Europie. Mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, dowiedział się o nim przypadkowo i od dwóch lat regularnie trenuje w Warszawie – Nie zdawałem sobie sprawy, że dostanę się do reprezentacji i pojadę do Malezji na Mistrzostwa Świata – przyznaje. Polska drużyna rozegra mecze m.in. z Zimbabwe, Włochami i USA.

– Jeżeli ktoś szuka czegoś niesamowitego, związanego z rozwijaniem całego ciała i umysłu, to odnajdzie to w tym sporcie. Gwarantowane duże emocje – zachęca zawodnik

Mistrzostwa Świata w Malezji będą odbywały się od 6 do 15 kwietnia.

MG/fot. L. Skwarski

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *