Wyszkowianie w drodze do Częstochowy [AUDIO]

Pątnicy z dekanatu wyszkowskiego i parafii Długosiodło rozpoczęli pielgrzymkę na Jasną Górę. Dziś przemaszerują ok. 40 kilometrów.

Grupa z Wyszkowa oznaczona kolorem fioletowym dołączyła dziś (03.08) do pozostałych grup z diecezji w 35. Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę. Pielgrzymowanie rozpoczęto Mszą św. o godz. 6.00 w kościele pw. św. Wojciecha. Dziś pątników będzie można spotkać na trasie Wyszków-Pniewnik/Leśniki. W sumie przejdą prawie 40 kilometrów.

Jak poleca Jakub, który szósty raz pokona trasę do Częstochowy – Najważniejsze jest nastawienie. Mówią, że buty są ważne, ale jak ktoś chce iść, to dojdzie nawet na boso.

– Nie można myśleć o tym, że stopy bolą, dobry humor i dobrzy ludzie wokół to podstawa – dodaje kolejna uczestniczka, Ewelina

10-letnia Natalia, która na Jasną Górę idzie drugi raz zaznacza, że dobry strój i buty to spodnie do kolan, grube skarpety i adidasy.

A w plecaku…  na złą pogodę płaszcz przeciwdeszczowy, na dobrą – kapelusz i do tego woda – mówi 12-letnia Monika, która po raz pierwszy bierze udział w pieszej pielgrzymce.

Wśród pielgrzymów znaleźli się też ci bardzo doświadczeni. Pan Sylwester, który nie był w stanie zliczyć ilości pokonanych tras do Częstochowy podkreśla, że „Każda pielgrzymka jest inna. Inne odczucia, inne doznania, inny przemarsz, inny ból. Nie da rady porównać pielgrzymki do pielgrzymki”, a pątnikom poleca wkładać do obuwia wkładki filcowe, dzięki którym odparzenia tak szybko się nie pojawiają.

Grupą fioletową przewodzi ks. Andrzej Waszczeniuk. Z wyszkowianami idą też duszpasterze: ks. Grzegorz Dębek i ks. Paweł Perkowski.

Z pielgrzymami można łączyć się duchowo w tzw. grupach białych, które gromadzą się w kościołach od 3 do 15 sierpnia o godz. 21.00 na Apelu Jasnogórskim.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *