Wyszków w systemie LED, czyli koniec problemów z niedziałającym oświetleniem

Gmina przygotowuje się do dużego projektu, w ramach którego wymienione zostanie oświetlenie uliczne na LED-owe, dzięki temu Wyszków będzie energooszczędny. Nowoczesne rozwiązanie oznacza też koniec problemów z latarniami, które rozświecają ulice zbyt późno albo wcale, z czym w ostatnim czasie borykali się mieszkańcy Rybienka Nowego.

Problem z latarniami w Rybienku Nowym zgłosił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Paweł TurekOd 2-3 tygodni jest taka sytuacja, że świeci się światło dopiero o godzinie 21-22 albo nie świeci się wcale. Ta sytuacja była przeze mnie już zgłaszana, ale po naprawach i tak się to później powtarzało – mówił.

Jest to wynik rozregulowania się zegarów analogowych, tłumaczy Robert Garbarczyk naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim – Część oświetlenia sterowana jest tam zegarami analogowymi, a część już zegarami astronomicznymi. Przy różnych przepięciach lub złych warunkach atmosferycznych zegary starego typu potrafią płatać figle, więc się przestawiają, rozregulowują i powstają takie sytuacje, że światło nie zapala się o właściwej porze zmierzchowej, a 2-3 godziny później albo potrafi się wyłączyć w trakcie działania.

Takie problemy już niedługo odejdą w niepamięć, gdyż gmina przygotowuje się do wymiany oświetlenia na energooszczędne, czyli lamp sodowych na LED-owe. I jak podkreśla naczelnik – może nie tylko samego oświetlenia… ale też infrastruktury temu towarzyszącej, czyli zegarów, układów sterujących i układów zabezpieczających, ponieważ obecny sprzęt ma już swoje lata i jest po prostu awaryjny.

Najstarsze lampy uliczne w Wyszkowie mają ponad 40 lat i można je spotkać niemal przy każdej uliczce osiedlowej, ale nie zdecydowano jeszcze jak duży obszar obejmie ten projekt – Możliwe że projekt będzie realizowany zarówno w mieście i całej gminie. To będzie wszystko uzależnione od kosztów i możliwości gminy. Może okazać się, że to jest inwestycja na lata i do podzielenia na etapy. W tym momencie jeszcze nie wiemy, jak to się będzie kształtowało – informuje naczelnik.

Aktualnie urzędnicy przygotowują się do dialogu technicznego z partnerami zajmującymi się wymianą i konserwacją oświetleń. Ma to służyć zbadaniu rynku i przeanalizowaniu kosztów. W tym roku planowana jest też inwentaryzacja istniejącej sieci oraz aktualizacja audytu energetycznego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *