Wojskowe przywitanie wiosny [AUDIO/FOTO]

Tresura psów specjalnych, pokaz walki wręcz, stoiska z uzbrojeniami i wyposażeniami żołnierzy – to tylko część atrakcji, którą co roku wraz z początkiem wiosny można zobaczyć w Wyszkowie. Nowością było zwiedzenie najnowocześniejszego w Wojsku Polskim czołgu Leopard. Te coroczne spotkania to alternatywa dla uczniów na dzień wagarowicza, co – jak przyznają – bardzo im się podoba.

Dzisiaj, 21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny hala WOSiR, jak i teren przed ośrodkiem przypominał nieco poligon wojskowy. „Wiosenne Spotkania z Wojskiem” to okazja do obejrzenia wielu sprzętów, uzbrojeń i wyposażeń żołnierzy, ale też odwiedzenia pojazdów, czy zapoznania się z ofertą  jednostek i uczelni wojskowych. Nie zabrakło także pokazu tresury psów specjalnych z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu i pokazu walki wręcz przygotowanego przez uczniów z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” oraz młodzież z Centrum Naukowo-Biznesowego „Feniks” z Pułtuska. Ponadto w tym roku po raz pierwszy odwiedzający mogli obejrzeć najnowocześniejszy czołg Wojska Polskiego, który na co dzień jest użytkowany przez Pierwszą Warszawską Brygadę Pancerną. Pojazd niedawno był wykorzystywany podczas dwumiesięcznego szkolenia poligonowego w Orzyszu (o charakterystyce czołgu można usłyszeć więcej klikając w poniższy plik). Nasze spotkania są projektem potrzebnym i są jednym z bardziej udanych imprez promujących wojsko na północnym Mazowszu – mówił ppłk Leszek Wieczorek, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie. Wiosenne spotkania z wojskiem, organizowane w Wyszkowie od 9 lat, to także alternatywa dla uczniów do spędzenia dnia wagarowicza, co bardzo im się podoba – posłuchajcie:

Wiosenne spotkania z wojskiem gromadzą nie tylko uczniów wyszkowskich placówek, ale też przedstawicieli jednostek mundurowych z Wyszkowa i ościennych powiatów, włodarzy sąsiednich miejscowości, czy dyrektorów i uczniów klas o profilu mundurowym. Wydarzenie jest również okazją do wielu wyróżnień. Odznakę pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie za szczególne zaangażowanie w przekazywaniu i krzewieniu idei patriotycznych związanych z obronnością kraju i tradycją Oręża Polskiego otrzymał płk dr Zdzisław Małkowski. Wyróżnieni zostali również wystawcy tworzący to przedsięwzięcie. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie, 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny Komorowo, 52 Batalion Lekkiej Piechoty WOT w Komorowie, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 23 Baza Lotnictwa Taktycznego Mińsk Mazowiecki, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. H. Cepy. 26 Wojskowy oddział gospodarczy w Zegrzu, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu, Lotnicza Akademia Wojskowa z Dęblina, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, 1 Warszawska Brygada Pancerna, Centralna Biblioteka Wojskowa, 2 Ośrodek Radioelektroniczny Przasnysz, 7 Batalion 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Wielonarodowa Brygada z Lublina, 1 Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie, sekcja strzelecka „Nadnarwianka” z Pułtuska, Andrzej Czyżewski prezentujący replikę broni, CEZiU „Kopernik”, ZSZ w Pułtusku, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica filia w Wyszkowie, GRH 13 Pułku Piechoty w Pułtusku, I Liceum CB-N Feniks w Pułtusku, LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach, WKU Wyszków, WKU Ciechanów, WKU Siedlce, WKU Ostrołęka, a także Zbigniew Szczerba – dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wyszkowie i Marek Wiśniewski – dyrektor WOSiR.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *