W Zabrodziu piekli pieczeńce [FOTO/AUDIO]

Grupa seniorów z gminy Zabrodzie uczyła się piec pieczeńce, czyli potrawę regionalną z Sadownego (powiat węgrowski). To już drugie spotkanie w ramach projektu „Królowa kiszonek – Kapusta”. Bezpłatne warsztaty kulinarne realizowane są przy wsparciu środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt „Królowa kiszonek – Kapusta” realizowany jest w czterech powiatach: wyszkowskim, mińskim, wołomińskim i węgrowskim. W ramach projektu odbywają się trzy warsztaty przygotowywania potraw na bazie kiszonej kapusty. Efektem spotkań ma być publikacja z przepisami stworzonymi przez uczestników warsztatów.

Warsztaty skierowane są do wszystkich niezależnie od wieku. Dzięki nim uczestnicy poznają receptury potraw regionalnych. W gminie Zabrodzie w warsztatach uczestniczą seniorzy, którzy mimo wieku i doświadczenia, chcą wciąż poszerzać swoją wiedzę kulinarną – mówi organizatorka warsztatów Tamara Szewczak z Fundacji Akomodacja.

Na wczorajszym (07.11) spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu uczestnicy uczyli się piec pieczeńce. Przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie zdradził seniorom uczeń Technikum Gastronomicznego w Sadownym, Szymon JadczukPieczeńce to nieco zapomniana potrawa regionalna z Sadownego. To pierogi, które nie są gotowane w wodzie, tylko pieczone w piekarniku. Różnią się jeszcze ciastem, bo dodajemy do niego ser twarogowy. Farsz jest taki sam, jak w naszych tradycyjnych pierogach – może być z kapusty, mięsny, z pieczarkami, to już kwestia gustu – tłumaczy Szymon.

Na pierwszym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu uczestnicy uczyli się piec sójki. To również odmiana pierogów, ale wykonywanych na bazie ciasta drożdżowego. Ostatnie warsztaty zostaną poświęcone zgłębieniu tajników prawidłowego kiszenia kapusty. Zapytaliśmy seniorów, jak podobają im się te kulinarne lekcje. Posłuchajcie:

 

MG/fot. W24 i T. Szewczak

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *