W niedzielę wprowadzenie relikwii św. Kolbego

W niedzielę, 6 października w kościele św. Wojciecha odbędzie się wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego. W uroczystości weźmie udział o. Grzegorz Szymanik z Niepokalanowa i aktor Adam Woronowicz.

Maksymilian Maria Kobe to franciszkanin, który jako pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej został wyniesiony na ołtarze podczas beatyfikacji w 1971 r. W obozie koncentracyjnym w Auschwitz dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za współwięźnia skazanego za ucieczkę. Świadkowie tak opisywali te wydarzenia:

O. Maksymilian szedł w więziennym pasiaku, z miską u boku, w drewniakach. Nie szedł jak żebrak, ani też jak bohater. Szedł jak człowiek świadomy wielkiej misji. Stanął spokojnie przed oficerami. Cała świta, która dokonywała selekcji, wszyscy stali i patrzyli po sobie, nie wiedzieli, co robić.

O. Maksymilian znalazł się w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć: „Początkowo więźniowie krzyczeli z rozpaczy, bluźniąc przeciw Bogu. Później pod wpływem ojca Kolbego zaczęli się modlić i śpiewać pieśni do Matki Najświętszej. Zakonnik dodawał im otuchy, spowiadał i przygotowywał na śmierć. Stojąc lub klęcząc, wpatrywał się pogodnym wzrokiem w dokonujących inspekcji esesmanów.

Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. Cela jego śmierci otwarta jest dla zwiedzających obóz w Auschwitz. Dla wielu chwila modlitwy w tym miejscu to ogromne przeżycie.

Wprowadzenie relikwii Maksymiliana Marii Kolbego odbędzie się w niedzielę 6 października podczas uroczystej sumy o godz. 12.30. Udział w niej weźmie o. Grzegorz Szymanik, gwardian z Niepokalanowa (założony przez o. Maksymiliana tamtejszy klasztor jest najliczniejszym na świecie). Będzie także możliwość spotkania ze znanym aktorem Adamem Woronowiczem, który w 2017 r. wcielił się w rolę o. Maksymiliana. W dolnym kościele otwarta zostanie wystawa poświęcona świętemu.

parafia św. Wojciecha

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *