W hołdzie Wyklętym… [FOTO]

Wczoraj cała Polska mówiła o Żołnierzach Wyklętych. Mieszkańcy Wyszkowa również oddali cześć bohaterom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Spotkanie corocznie organizuje wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obwód „Rajski Ptak”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 roku. Jednak wyszkowianie na nadbużańskiej skarpie pod pomnikiem poświęconym poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnym mieszkańcom ziemi wyszkowskiej w latach 1944-1952 spotykają się od 10 lat. Nasza ziemia wyszkowska była szczególnie dotkliwie doświadczona w tamtych czasach (…) Na pomniku znajduje się 51 nazwisk naszych dziadków, ojców, sąsiadów… – mówił regionalistka i historyk Mirosław Powierza. Ciała ofiar komunizmu grzebano w utajonych, w większości nieznanych do dziś miejscach. Dotychczas udało się odnaleźć ponad 500 szczątków, część została już zidentyfikowana. Wśród nich jest pochodzący z Rząśnika Jan Kmiołek, którego krewnych nie mogło zabraknąć podczas wczorajszych obchodów. Obecna była również rodzina kpt. Mariana Czajkowskiego, należącego do oddziału Jana Kmiołka.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele lokalnych samorządów z burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim i starostą Jerzym Żukowskim na czele, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie z mjr Agnieszką Krystman, delegacja Nadleśnictwa Wyszków pod przewodnictwem Nadleśniczego Waldemara Wańczyka, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 4 z dyrektor Ewą Runo, młodzież z CEZiU „Kopernik” pod przewodnictwem Andrzeja Grajczyka, kierownicy państwowych agencji rolnych, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, klubów, duchowieństwa z ks. kan. dr Zdzisławem Golanem oraz mieszkańcy powiatu. W obchodach towarzyszyli również posłanka na Sejm RP Teresa Wargocka, senator RP Robert Momątow, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, oraz dyrektor biura poselskiego marszałek Marii Koc Michał Piotrowski. Wszystkich gości w imieniu organizatorów – wyszkowskiego PiS i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód „Rajski Ptak” powitał Waldemar Sobczak.

Żołnierze Wyklęci jako pierwsi walczyli z komunizmem w Polsce. Próbowali powstrzymać to na terenach naszej Ojczyzny. Niestety nie dano im doczekać czasu, kiedy nasza Polska jest wolna i niezależna. Jesteśmy tu po to, żeby o nich zawsze mówić, o tym co zrobili dla nas – mówił senator RP Robert Momątow i dziękował młodzieży za zaangażowanie i chęć pamięci o niezłomnych. Jak podkreślił, to dzięki nim powstało Muzeum Żołnierzy Wyklętych, otwarte 1 marca w Ostrołęce.

O bohaterskiej postawie walczących mówiła również posłanka na Sejm RP Teresa WargockaAntykomunistyczne podziemie polskie to kolejny ewenement na mapie Europy. To tysiące młodych ludzi, którzy chcieli służyć wolnej Polsce i być wiernym jej wartościom. Było to ostatnie zbrojne powstanie przeciwko najeźdźcy. W momencie, kiedy wybuchło było skazane na niepowodzenie, ale Polacy wiedzą, że jeśli stajemy za jakąś sprawą, to nie dla chwały i nie dla zwycięstwa. To wartość tej sprawy i idea są celem.

Przemówienia zakończył występ słowno-muzyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 – Oliwiera Ciskowskiego i Ewy Czupryny. Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych pod przewodnictwem ks. kan. Zdzisława Golana zebrani wyszkowianie i goście złożyli pod pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *