W Australii o wyszkowskim Pielgrzymie. Poczta wodna robi furorę

Po raz pierwszy w historii Poczty Polskiej uruchomiono pocztę wodną na tak dużą skalę, funkcjonuje ona na tratwie „Pielgrzym”. Jednostka aktualnie płynie do Kołobrzegu, by sprawdzić trasę przed obchodami 100. rocznicy urodzin papieża, które wypadają w przyszłym roku. Tak dużego przedsięwzięcia przy współpracy urzędów pocztowych jeszcze nie było, mówi Marek Padjas wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Wieść o poczcie wodnej dotarła już do Australii.

To jest ewenement w historii Poczty Polskiej. Po raz pierwszy w takim wielkim wymiarze – bo od Krakowa do Kołobrzegu – w ośmiu urzędach pocztowych będą stosowane specjalne okolicznościowe datowniki, gdzie każdy filatelista, czy kolekcjoner, czy chociażby ten, który chciałby mieć pamiątkę z tego rejsu może wysłać pocztówkę opisaną przez siebie. Karty te płyną z nami na pokładzie. Do adresatów zostaną rozesłane z Kołobrzegu – mówi Marek Padjas wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Rejs od Tatr do Bałtyku odbywa się pod patronatem Ligi Morskiej i Rzecznej, która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. Jest też jednocześnie upamiętnieniem 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski oraz sprawdzeniem trasy przed przyszłorocznymi obchodami 100. rocznicy jego urodzin. Wyprawa i jubileusz LMiR były okazją do wydania specjalnych kart i znaczków pocztowych z wizerunkiem tratwy i logiem Ligi. Zainteresowanie taką pamiątką dotarło już zagranicę – Miałem telefon z Australii. Jest taka strona Puls Polonii, stamtąd nasi rodacy dowiedzieli się o tej poczcie. Proszono mnie, żebyśmy wysłali im taką kartkę, czyli Wyszków będzie znany też w Sydney, bo stamtąd miałem telefon. Te kartki to przede wszystkim wartość sentymentalna – podkreśla wiceprezes LMiR. Wszystkie nakłady zostały już sprzedane. Kartki wydały urzędy pocztowe w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Nakle, Krzyżu Wielkopolskim, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Kołobrzegu.

Inauguracja rejsu odbyła 18 maja w Krakowie, w dniu urodzin papieża. Uczestnicy po tygodniu dotarli do Wyszkowa. Drugi etap miał swój początek 26 sierpnia w Popowie Kościelnym. „Pielgrzym” aktualnie kieruje się w stronę Szczecina, gdzie będą odbywały się Dni Rzeki Odry (09.07-12.07). Rejs zakończy się na Morzu Bałtyckim w Kołobrzegu, gdzie – na pamiątkę wyprawy – zostanie postawiony 18-metrowy maszt płynący na tratwie. Pierwszy taki maszt wzniesiono w ubiegłym roku nad Bugiem w Wyszkowie, kiedy „Pielgrzym” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przepłynął z Wyszkowa na Westerplatte – Dwa maszty, dwa miasta, które od lat spotykają się chociażby z okazji zaślubin Polski z morzem. Wyszków przoduje, jeśli chodzi o organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że na śródlądziu mamy bardzo mocną grupę entuzjastów pływania, sportów i kultury wodnej – podkreśla Marek Padjas.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *