Uczniowie z Wyszkowa i Węgrowa mistrzami ortografii [AUDIO/FOTO]

Miłosz Malinowski i Weronika Karłowicz z Wyszkowa oraz Kinga Marchela z Węgrowa najlepiej poradzili sobie z tegorocznym Wyszkowskim Dyktandem. Do konkursu przystąpiło 53 uczestników. Etap wojewódzki rozstrzygnął się 4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4.

Jeszcze nie opadły ostatnie krople dżdżu, a już wśród chaszczy jarzębiny i głogów rozpoczął się wzmożony ruch – to jedno ze zdań wojewódzkiego etapu Wyszkowskiego Dyktanda, do którego zakwalifikowało się 53 uczestników. Wśród nich byli uczniowie z Węgrowa, Łochowa, Sadownego, a także z powiatu wyszkowskiego reprezentujący szkoły w Brańszczyku, Zabrodziu, Adelinie, Dębinkach, Somiance, Jackowie Górnym, Woli Mystkowskiej, Rząśniku, Porządziu, Komorowie, Długosiodle, Starym Bosewie, Blochach, Leszczydole Nowinach, Rybnie i Wyszkowie.

Wyszkowskie Dyktando organizowane jest już od 11 lat, a od 2012 roku patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Mimo nieuniknionych zagwozdek językowych, jakie zawsze czekają na uczestników zainteresowanie dyktandem z roku na rok wzrasta – Po reformie, kiedy powstały szkoły podstawowe ośmioklasowe odnotowujemy, że jest kilkudziesięciu uczniów więcej. Widać to zwłaszcza w etapie gminnym, w tym roku przystąpiło do niego 84 uczestników – mówi koordynator wyszkowskiego dyktanda Elżbieta Dobrzyńska.

Uczestnicy pisali dyktando w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja (34 osoby) oraz szkoły ponadpodstawowe (19 osób). W tym roku teksty przygotowali prof. Beata Walęciuk-Dejneka i prof. Roman Bobryk z Instytutu Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Z pozoru mógł on wydawać się prosty, ale nie zabrakło podchwytliwych słów przyznaje koordynatorka dyktanda. Uczniowie zaś, mimo iż jednogłośnie stwierdzają, że język polski jest naprawdę trudny, to chętnie przystępują do takich konkursów:

Laureatami wojewódzkiego etapu Wyszkowskiego Dyktanda zostali:
W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych:
I miejsce – Miłosz Malinowski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie
II miejsce – Lena Radziewicz, Szkoła Podstawowa w Leszczydole Nowinach
III miejsce – Piotr Osowiecki, Szkoła Podstawowa w Brańszczyku

W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Kinga Marchela, I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i Weronika Karłowicz z I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie
II miejsce – Anna Kamieniecka,I LO im.C.K. Norwida w Wyszkowie
III miejsce – Dominik Rzemek z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie i Julia Sztorc z I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie

Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na 13 czerwca podczas Wyszkowskiego Dnia Nauki.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *