Uczniowie SP w Leszczydole Starym nie chcą zmiany dyrektora [AUDIO]

Ponad 200 osób podpisało się pod listem uczniów Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym do burmistrza w sprawie wyniku konkursu na dyrektora w ich szkole. Do tej pory to stanowisko pełniła Agnieszka Drążewska. Od września ma ją zastąpić Agnieszka Lachowska-Marzoch. Uczniowie nie chcą tej zmiany. 

Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym od września ma mieć nowego dyrektora. Konkurs na to stanowisko przeprowadzono po zakończeniu roku szkolnego 2018/19. Agnieszkę Drążewską zastąpi Agnieszka Lachowska-Marzoch, dotychczasowa nauczycielka geografii i angielskiego w Szkole Podstawowej nr 5. Tej zmiany nie akceptuje młodzież szkolna, która wraz z rodzicami napisała list do burmistrza. Pismo podpisane przez 223 osoby (w tym mieszkańcy wsi) zostało złożone we wtorek (09.07) w urzędzie na ręce burmistrza. My również spotkaliśmy się z młodzieżą, by wysłuchać postulatów:

Następce pani dyrektor powinni wybierać osoby, które mają do czynienia z codziennym życiem szkoły (…) Mieliśmy wielkie zaufanie do pani dyrektor. Nie wyobrażam sobie teraz podejść do gabinetu innego dyrektora i po prostu zapukać. Wysłuchiwała naszych pomysłów i rozważała je, spełniała dużo naszych próśb –  mówi Adrian (do września pełniący funkcję przewodniczącego samorządu uczniowskiego). To nie jest OK, żeby trzy lata przed emeryturą skończyło się to tak, jak się skończyło – dodaje Natalia. Postanowiliśmy zebrać głosy mieszkańców wioski i zrobić coś w tym kierunku, żeby pani dyrektor została u nas – informuje Wiktoria. W piśmie złożyliśmy też prośbę o udostępnienie tego, jak wyglądał ten konkurs, czyli skład komisji, jakie były pytania i odpowiedzi – dodaje Adrian

Pełna treść listu:

„Uprzejmie informujemy, że jesteśmy zaskoczeni i zszokowani wynikiem rozstrzygniętego konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym. Zgłaszamy naszą dezaprobatę do wyniku konkursu. Uważamy, że takie działanie jest dalece krzywdzące dla dotychczasowego dyrektora szkoły p. Agnieszki Drążewskiej oraz dla uczniów i społeczności lokalnej. Pani Agnieszka Drążewska poświęciła 34 lata pracy w Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym, w tym 20 lat na stanowisku dyrektora. Prowadziła placówkę z należytą dbałością, godnie reprezentowała ją na zewnątrz, zgodnie z powołaniem sprawowała opiekę nad uczniami, bez zastrzeżeń sprawowała nadzór pedagogiczny kształcąc pokolenia mieszkańców Leszczydołu Starego i okolicznych miejscowości. Sumiennie i z należytym oddaniem wykonywała swoje obowiązki dyrektora, nauczyciela i wychowawcy pokoleń młodych ludzi, nie budząc zastrzeżeń, zaskarbiając sobie zaufanie uczniów i rodziców naszej szkoły. Za swoją pracę otrzymała bardzo dobrą ocenę.
Dokonano wyboru „lepszej” kandydatki, która ze Szkołą w Leszczydole Starym nie miała nic wspólnego, nie była w naszej szkole, nie widziała jej od środka, nie zna historii szkoły ani jej uczniów. 
Dlatego nie rozumiemy i prosimy o rzetelną odpowiedź, jakimi kryteriami kierowała się komisja konkursowa ogłaszając taki a nie inny wynik?
Jako rodzice chcielibyśmy dowiedzieć się jakie argumenty zdecydowały o wyborze Pani Agnieszki Lachowskiej-Marzoch na stanowisko dyrektora Szkoły w Leszczydole Starym (czy było to większe doświadczenie w kierowaniu placówką oświatową, lepsza wizja rozwoju szkoły?). W związku z tym prosimy o udostępnienie informacji o przeprowadzonym konkursie w szczególności zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia MEN w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły oraz trybu pracy komisji konkursowej:
– informacji o składzie komisji
– uchwałę o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kandydatów do dalszego postępowania konkursowego 
– informację o rozmowach przeprowadzanych z kandydatami, pytania zadane kandydatom w czasie postępowania konkursowego oraz informację o udzielonych odpowiedziach
– informację o liczbie głosów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów.
Śmiemy stwierdzić, że do tego konkursu zakradła się polityka, która nie powinna mieć miejsca. Nadmieniamy, że zarówno rodzice, jak i uczniowie Szkoły w Leszczydole Starym nigdy nie mieliśmy zastrzeżeń co do pracy dyrektor Agnieszki Drążewskiej. Decyzja o przegranej dotychczasowej dyrektor wywołała oburzenie i niedowierzanie wśród społeczności lokalnej i uczniów. Przytaczamy słowa jednego z rodziców, który stwierdził, że „gdyby nie dyrektor, to jego dzieci nie uczęszczałyby do tej szkoły”. Potwierdzamy, że dobroć, czułość i szacunek sprawiały, że bez obaw powierzaliśmy dzieci jej osobie, uczniowie w naszej szkole czuli się bezpieczni, a rodzice spokojni o swoje dzieci. 
Domagamy się przywrócenia stanowiska dyrektora Szkoły w Leszczydole Starym p. Agnieszce Drążewskiej, by mogła doprowadzić do końca rozpoczęte inwestycje szkolne, podtrzymać właściwie ukształtowaną przez lata pracy atmosferę, poziom pracy i kształcenia uczniów w tej placówce. Obecnie trwa budowa sali gimnastycznej, na którą czekaliśmy 16 lat i to dzięki ogromnej wytrwałości, uporowi i dążeniu do polepszenia warunków zawdzięczamy dyrektor Agnieszce Drążewskiej. 
Nie możemy się pogodzić z tym, że 3 lata przed odejściem na zasłużoną emeryturę została pozbawiona pracy na tym stanowisku pracy, którą wykonywała bez zarzutów. Nie dano nam okazji podziękować jej za lata sumiennej pracy, pełnej poświęceń na rzecz naszej szkoły i społeczności lokalnej. Dowiedzieliśmy się od pracujących nauczycieli w naszej placówce, że rezygnują z pracy w naszej szkole argumentując, że ich decyzja jest związana ze zmianą dyrektora. 
Jesteśmy niezadowoleni i zdeterminowani, jesteśmy gotowi nagłośnić sprawę w gazetach lokalnych, TV czy serwisach społecznościowych.
Liczymy na mądrą, przemyślaną decyzję, satysfakcjonującą obie strony.”. 

Burmistrz zaproponował rozmowę rodzicom uczniów, bez obecności młodzieży. Postulujący planują odwiedzić urząd w przyszły wtorek, 16 lipca.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *