Uczmy się pomagać z radością. Para Prezydencka w Brańszczyku [AUDIO/FOTO]

To wielkie dzieło orionistów – mówił o akcji „Pomagam z radością” Prezydent RP Andrzej Duda, który gościł wraz ze swoją małżonką Agatą Kornhauser-Duda w Centrum Księdza Orione w Brańszczyku. To właśnie tam odbyła się inauguracja ogólnopolskiego charytatywnego programu, którego celem jest wspieranie dobroczynności poprzez przekazywanie darów na określone potrzeby ośrodków i osób. Wydarzenie na żywo relacjonowało Radio Nadzieja.

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Orioniści Prowincja Polska od prawie 100 lat służy osobom potrzebującym i wykluczonym społecznie w kilkunastu swoich ośrodkach rozsianych po całej Polsce i na Białorusi – Służymy w hospicjum w Wołominie, towarzyszymy i pomagamy chorym terminalnie w schroniskach dla bezdomnych w Czarnej, w Henrykowie i w Łaźniewie. Wspieramy w wyjściu z bezdomności, czy też uzależnień w Młodzieżowym Ośrodku wychowawczym. Chcemy pokazać młodym, że warto wymagać od siebie jeśli chcemy dobrze zagospodarować życie. Zgromadzenie służy również w innych miejscach, takich jak Domy Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Izbicy Kujawskiej, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Łaźniewie i Domu Emeryta w Brańszczyku. Wielu kapłanów pracuje też w duszpasterstwie szpitalnym jako kapelani na terenie Warszawy i w innych miejscach – mówił podczas pikniku prowincjał Zgromadzenia ks. Krzysztof Miś.

Orioniści są inicjatorami m.in. nowatorskiego, profilaktycznego programu „Trampolina” skierowanego do osób młodych. Ich działalność to też domy rekolekcyjne, które wzmacniają duchowo wszystkich korzystających z różnych form rekolekcji, czy warsztatów terapeutycznych. Dynamicznie rozwija się wolontariat, na którym opiera się „Drabina Jakubowa”, co mocno wrosło w krajobraz Brańszczyka – To tutaj co roku gromadzi się ponad 200 ochotników odpowiedzialnych za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, schorowanymi i starszymi w trakcie organizowanych specjalnie dla nich turnusów. Dzięki organizowanej przez nas pomocy i wsparcia życzliwych osób udało się pomoc dziesiątkom tysięcy najbardziej potrzebujących – podkreślił prowincjał.

Akcja „Pomagam z radością” to kolejne dzieło orionistów – Chcielibyśmy rozwijać naszą działalność i przyjmować więcej osób pod nasze skrzydła, dlatego w tym celu zainicjowaliśmy ten program. Jego celem jest wspieranie dobroczynności poprzez przekazywanie darów na określone potrzeby konkretnych ośrodków i osób. Warto pomagać. Człowiek jest naprawdę szczęśliwy, gdy może dać odrobinę szczęścia innym – zachęcał ks. Krzysztof Miś

Inauguracja akcji charytatywnej odbyła się w Centrum Księdza Orione w Brańszczyku, znajdującym się w nadbużańskiej okolicy, na co zwrócił uwagę wójt gminy Wiesław Przybylskiwitam nad piękną i tajemniczą rzeką Bug w otoczeniu lasów, łąk i pól pozłacanych żytem – mówił zwracając się do przybyłych gości, wśród których była m.in. Para Prezydencka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, reprezentacja administracji rządowej, radni i samorządowcy z powiatu i radni gminy Brańszczyk. Wójt podkreślił, że program „Pomagam z radością” to szlachetna akcja, której uczestnicy mogą z dumą powiedzieć „idę z własnej woli, z dobrocią serca, z pomocą do człowieka” – Pomagamy, bo każdy człowiek potrzebuje uśmiechu, dobrego słowa, ukojenia w bólu, życzliwości i troski o drugiego – zaznaczył. Ale to nie jedyny ośrodek w Brańszczyku skierowany na innym – Jesteśmy zaszczyceni bogactwem dobra, jakie dzieje się w Brańszczyku wobec najbardziej potrzebujących pomocy – mówił wspominając o pobliskim Ośrodku Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, czy też Domie Pomocy Społecznej prowadzonym przez Starostwo Powiatowe. Jako nowy wójt gminy zapewnił, że w jego programie człowiek i rodzina znajdują się zawsze w centrum, zapowiadając przy tym prace rady zmierzające do wprowadzenia w gminie Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Patronat nad inicjatywą „Pomagam z radością” przyjęła Para Prezydencka, której nie mogło zabraknąć podczas inauguracji wydarzenia. Prezydent RP Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia dziękował organizatorom za zaproszenie do współudziału w pikniku, który – jak nazwał – jest wielkim dziełem orionistów – Mamy nadzieję, że to będzie początek takiej wielkiej publicznej popularyzacji tej wspaniałej akcji, ale także dzieł, które od wielu lat realizują księża orioniści. Realizowali to wielkie dobro niosąc je potrzebującym w zasadzie do tej pory po cichu, spokojnie, bez wielkiego rozgłosu, robiąc rzeczy wielkie także tutaj w Brańszczyku. Cieszę się, że to spotkanie jest nie tylko do pokazania, czemu służą księża orioniści na czele ze swoim twórcą i wielkim patronem św. Alojzym, ale także i to, żeby zarażać radością pomagania i dawania z siebie tego, co najlepsze, czyli dawania z siebie dobra, niesienia dobra innym. Szukania przez to także i tego, co chyba dla każdego w życiu najważniejsze – takiej osobistej satysfakcji z tego kim się jest i jakim się jest. Na pewno tą największą satysfakcję w życiu można znaleźć właśnie przez to, że daje się z siebie jak najwięcej drugiemu człowiekowi, że niesie się dobro, że można zobaczyć uśmiech na twarzy człowieka udręczonego, czy to chorobą, czy niepowodzeniem życiowym, biedą, niedołężnością, w której się znalazł z takich czy innych przyczyn, że można spojrzeć na młodego człowieka, który wpadł w sidła zła, którego życie gdzieś tam źle pokierowało – ale udaje się i on wraca na dobrą drogę, zaczyna normalne życie i idzie przed siebie i sam zaczyna patrzeć na to życie przez pryzmat dobra i niesienia go drugiemu człowiekowi. To jest właśnie wielkie dzieło, które księża orionisci realizują – mówił prezydent dodając, że szczególnie cieszy go obecność dzieci, które dzięki temu spotkaniu widzą to niesienie dobra, świadczenie dobra, co też jest uświadomieniem dla nich, jakimi wartościami należy się w życiu kierować.

Jak podkreśliła Agata Kornhauser-Duda sama nazwa pikniku jest bardzo trafna – Pomaganie to jest zawsze źródło radości i satysfakcji. Myślę, ze każdy z nas chyba tutaj ma doświadczenie takiego uczucia, bo przecież każdy z nas ma za sobą takie sytuację, kiedy komuś pomógł otrzymując w zamian czasem uśmiech, czasem serdeczny uścisk dłoni, a czasem po prostu zwyczajne „dziękuję”. Zatem wszyscy też znamy to uczucie ciepła, które nas ogarnia, gdy czynimy dobro, ale rzecz w tym, by to czynienie dobra nie było tylko incydentalne. Chodzi o to, by stało się czymś powszechnym i by na stałe wpisało się w naszą codzienność. Czasem niektórzy ludzie zastanawiają się, jaka jest recepta na szczęście. Jeżeli w ogóle możemy mówić o jakiejś recepcie, to myślę, że właśnie pomaganie jest jedną z nich. Potwierdzają to wszyscy ci, którzy pomaganie uczynili sposobem na życie, którzy pomaganiu całkowicie się poświęcili, którzy uważają pomoc drugiemu człowiekowi za swoją życiową misję – a jest ich naprawdę bardzo wielu – mówiła.

Piknik to też okazja do dzielenia się radością pomagania, mówiła Pierwsza Dama – O ile pomaganie daje radość samo w sobie, to wspólnego pomagania nie da się porównać z niczym innym. Mamy też głęboką nadzieję na to, że właśnie ten dzisiejszy piknik i cała akcja „Pomagam z radością” przyczynią się do tego, że jeszcze więcej wolontariuszy zgłosi się, by zajmować się podopiecznymi księży orionistów. A trzeba pamiętać, że wolontariat to nie jest tylko czynienie dobra. To jest też bardzo dobry sposób na własny rozwój, budowanie swojej osobowości, społecznych kompetencji, wrażliwości, a przecież właśnie to wszystko przyczynia się do tego, że czujemy się w życiu spełnieni. To również jest podstawa naszych zawodowych sukcesów. Dlatego uczmy się pomagać, uczmy się też działać wspólnie, bo pomaganie naprawdę niezwykle jednoczy. I uczmy się pomagać z radością – zachęcała przytaczając słowa papieża św. Jana Pawła II – „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Prezydent na koniec podkreślił, iż księża orioniści poprzez swoją działalność budują też nowoczesne państwo w Polsce – Państwo, w którym takie właśnie podstawy są silnie reprezentowane – postawy otwarte na pomoc innym, postawy poświęcania się pomocy innym, postawy organizowania tej pomoc dla innych to jest państwo – patrząc w dzisiejszych kategoriach – prawdziwie nowoczesne. W tych państwach najbardziej rozwiniętych tak się właśnie dzieje – podsumował.

Część oficjalną zakończyła piosenka „Pomagam z radością” w wykonaniu Anny Ozner oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka, które – jak zapowiedziała prowadząca piknik Anna Popek – to chluba gminy. Po występie Para Prezydencka odwiedziła wszystkich wystawców, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele placówek, gdzie działają orioniści, ale też organizacje pozarządowe i jednostki z gminy Brańszczyk oraz służby porządkowe. Ponadto podczas pikniku można było skorzystać z wielu atrakcji – odbyły się m.in. pokazy pracy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, psów policyjnych, różne warsztaty: artystyczne, małych architektów, mydlarskie, budowania latawców. Można było również wykonać badanie profilaktyczne w Mammobusie, sprawdzić stan zdrowia swoich zębów w Dentobusie, czy oddać krew w Krwiobusie.

Wydarzenie na bieżąco relacjonowało Radio Nadzieja:

  • rozmowa z ks. Piotrem Jaskiem, ekonomem prowincjalnym Zgromadzenia oraz ks. Łukaszem Mikołajczykiem, duszpasterzem Drabiny Jakubowej i gospodarzem Centrum Księdza Orione:
  • rozmowa z przedstawicielami gminy Brańszczyk i powiatu wyszkowskiego: starostą Jerzym Żukowskim, sekretarz gminy Elżbietą Paziewską oraz przewodniczącą rady gminy Ewą Wielgolaską:
  • rozmowa z wystawcami: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kaliszu, Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów w Warszawie:
  • relacja ze sceny – wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, prowincjał Zgromadzenia ks. Krzysztof Miś, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz piosenka „Pomagam z radością”:

 

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *