Ty też możesz pomóc w zbiórce na rzecz nagrobków

Jak co roku, 1 listopada na wyszkowskim cmentarzu parafialnym odbędzie się zbiórka na rzecz odrestaurowania najstarszych, opuszczonych nagrobków. Kwesta organizowana jest w Wyszkowie już 12 raz.

Ubiegłoroczna kwesta była rekordowa. Udało się zebrać ponad 8 tysięcy złotych – wspominają organizatorzy, czyli wydział Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej w Wyszkowie.

Mimo iż była to największa suma zebrana od początku wyszkowskiego kwestowania, po wykonanej wycenie przez fachowca okazało się, że przeprowadzenie renowacji na wytypowanych nagrobkach nie będzie możliwe. W tym roku postanowiono zsumować datki z zebranymi w roku ubiegłym. Planowana jest renowacja co najmniej jednego z dwóch wytypowanych nagrobków – zmarłego w 1933 roku Jana Lewandowskiego, sędziego, posła oraz jego żony Michaliny (znajduje się w połowie pierwszej alejki od strony ul. Spokojnej). Jeśli tegoroczna kwesta będzie kolejną rekordową planowane są również prace nad oryginalnym, secesyjnym wykutym z czerwonego piaskowca nagrobkiem Aleksandra W. Bogdańskiego (popularna „głowa”), który znajduje się tuż przy kaplicy cmentarnej.

Pieniądze zbierane będą w godz. 8-15 przy dwóch bramach wejściowych: od ul. Białostockiej, Nadgórze i furtce przy ul. Spokojnej. Do kwestowania zgłosili się już uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz 22 chętnych wyszkowian.

Zapisy są jeszcze przyjmowane. Szczegóły u Michała Mielczarczyka z Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, tel. 29 743 77 13, e-mail: promocja@wyszkow.pl.

MG/UM

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *