Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik Piłsudskiego

Pomnik Józefa Piłsudskiego ma stanąć na terenie parafii św. Idziego, obok zabytkowej plebanii. Inicjatorem akcji jest Związek Piłsudczyków.

Co powinniśmy wiedzieć o Piłsudskim, prócz tego, żeby był ojcem niepodległej?

– Gdyby nie Piłsudski to nie byłoby AWF-u, a poza tym on swoimi dekretami doprowadził do całkowitej zmiany ustroju i myślenia. Przede wszystkim ośmiogodzinny dzień pracy czy też prawa wyborcze dla kobiet. Jego patriotyzm i idee były bardzo silne – mówi Konrad Wróbel z wyszkowskiego oddziału Związku Piłsudczyków.

Nowy pomnik będzie figurą z piaskowca i taki sam, jak ten sprzed Ambasady RP w Brukseli, który został niedawno odsłonięty. W Wyszkowie Piłsudski na placu parafii św. Idziego stanie w przyszłym roku. Zbiórkę na ten cel prowadzi Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

MG

Tagi:

1 Komentarz

  1. Poznaniak Reply

    Józef Piłsudski był protestantem. Postawienie pomnika na placu parafii katolickiej jest pięknym zachowaniem ekumenicznym. Pomimo, iż katolicyzm Piłsudskiego był koniunkturalny, warto dodać, iż część hierarchów katolickich była przeciwna pochowaniu zwłok marszałka na Wawelu.
    Również marszałek był socjalistą, napadał na pociągi. Pal to licho. Robił to by mieć pieniądze na działalność patriotyczną. Moze to był wzór dla Brudzińskiego?
    Również jego wiara w cuda była dziwna, bo wściekał się na tezę, iż to Matka Boska spowodowała uratowanie Polski przed bolszewizmem. Sam jako socjalista był niereligijny.
    Dziś katolicy uznają go za wielkiego katolika. No cóż, historia płata takie figle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *