To był największy powstańczy zryw… [FOTO]

Dziś mija 156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Wyszkowianie tradycyjnie oddali hołd bohaterom tego wydarzenia w Kamieńczyku – miejscu, gdzie znajduje się mogiła powstańcza. 

Pomnik poświęcony powstańcom styczniowym, to miejsce dawnego kamieńczykowskiego cmentarza. To tam znalazła się mogiła kilkunastu walczących osób w bitwie pod Fidestem. Oddając cześć ich pamięci dziś, 22 stycznia w kolejną rocznicę wybuchu narodowego powstania zebrali się w tym miejscu przedstawiciele powiatu na czele ze starostą Jerzym Żukowskim, gminy wraz z burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim, a także przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód Rajski Ptak Ośrodek w Wyszkowie Władysława Deluga, delegacja Związku Piłsudczyków RP – okręg nadbużański w Wyszkowie, delegacja Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z dyrektor Ewą Runo i społeczność lokalna pod przewodnictwem sołtysa Marka Curuła. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii WNMP w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki. Miejsce, w którym się znajdujemy jest największą pamiątką w naszym powiecie upamiętniającą to wydarzenie. To był największy powstańczy zryw naszego narodu – podkreślił przewodniczący zarządu powiatowego Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Sobczak, jeden z inicjatorów tych corocznych spotkań.

Historię powstańczej mogiły przedstawił podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej Adam MickiewiczPonad półtora wieku temu, na przełomie zimy i wiosny pamiętnego 1863 roku doszło niedaleko stąd do potyczki między gromadzącymi się tu siłami powstańczymi (liczącymi według różnych źródeł 200-500 powstańców) a wojskiem carskim (…) Doszło wówczas do serii potyczek – pod Gwizdałami, Jeżyskami i Fidestem – o czym pisała krakowska prasa – opowiadał historyk.

Po odśpiewanym hymnie Powstania Styczniowego przez uczennicę Ewę Czupryniak przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod nagrobkiem. Pomnik ten został wzniesiony w okresie międzywojennym i jak zauważył Adam Mickiewicz – to miejsce zdecydowanie wymaga renowacji – Jest to najbardziej okazały ślad nierównej walki z zaborcą naszych prapradziadów – podkreślił. Z koniecznością remontu pomnika zgodził się Waldemar Sobczak i jak zapowiedział – działania z tym związane mają zostać podjęte jeszcze w tym roku – Postaramy się, jako samorząd powiatowy może wspólnie z samorządem gminnym przy współudziale wojewody, może Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrestaurować to historyczne miejsce.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *