Szybciej do Warszawy. Most w gminie Somianka – czy to możliwe?

Wśród mieszkańców gminy Somianka powrócił temat budowy mostu. Inwestycja znacząco skróciłaby drogę do Warszawy. Wójt gminy Andrzej Żołyński jest już po spotkaniu ze stroną rządzącą, podczas którego omawiano program „Mosty dla Regionów”.

Koncepcja budowy mostu w gminie Somianka pojawiła się już przed drugą wojną światową. W związku z rozpoczętym programem „Mosty dla Regionów” strona rządząca podjęła temat realizacji dodatkowej przeprawy przez rzekę Bug na terenie wspomnianej gminy. Nieznana jest jeszcze dokładna lokalizacja inwestycji, ale wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński sugeruje, że najlepsze położenie byłoby między Jackowem Dolnym a Jankami. Projekt zakładałby przeprawę drogową przez rzekę do gminy Dąbrówka. Jednak realna realizacja zależy od finansowania – Będąc na tym spotkaniu oczekiwałem więcej szczegółów finansowych. Projekt Mosty dla Regionów to dofinansowanie w wysokości do 80%, czyli teoretycznie może być to i 5% i 30%. Zakładając tą najbardziej optymistyczną wersję, mogłoby się okazać, że takiego samorządu jak nasz po prostu nie stać. Tego typu inwestycje opiewają na kwotę setek milionów złotych. Nawet gdybyśmy mieli dołożyć 20% do mostu, to sami byśmy sobie nie poradzili – przyznaje wójt.

Budowa mostu to nie jedyny wydatek. Taka inwestycja wymagałaby odpowiedniej infrastruktury, tj. np. drogi dojazdowej klasy G, czyli takiej, gdzie odległość od pasa drogowego musiałaby mieć 40 metrów wolnej przestrzeni w jedną i drugą stronę, a jak podkreśla wójt – to wiążę się z bardzo dużymi wykupami nieruchomości.

Obecnie budżet gminy Somianka przy dużym zaangażowaniu środków zewnętrznych opiewa na ponad 30 mln złotych. Różnie wydajemy pieniądze na inwestycję. Przy dużych dofinansowaniach jest to ok. 30%. Jednak w sytuacji, gdyby most kosztował załóżmy 200 mln i musielibyśmy dołożyć 20%, to jest to 40 mln zł wkładu własnego. Wtedy nic nie moglibyśmy robić w gminie przez 5 lat. Takiej zgody społeczeństwa na pewno by nie było, bo są też podstawowe potrzeby, jak woda, kanalizacja, czy odnawialne źródła energii – tłumaczy wójt.

Jednak jak podkreśla, widzi potrzebę kolejnej przeprawy mostowej w Wyszkowie, bo ruch drogowy nasila się. Z tym zdaniem zgadzają się również zapytani przez nas o opinię mieszkańcy gminy Somianka.

Most jest potrzebny. Zintegrowałby ludzi, połączył oba brzegi i odciążyłby dojazdy do Warszawy przez Wyszków i Serock. Jeśli gmina jest w stanie udźwignąć wydatki poniesione na tą inwestycję z pomocą państwa to niech ten most powstanie, ale jeśli to ma być jakimś dużym obciążeniem budżetu gminnego, to trzeba to odłożyć w czasie, ale potrzebny na pewno jest – mówi Krzysztof Staśkiewicz, mieszkaniec miejscowości Barcice.

Most powinien być, tylko nie wiemy gdzie by było go najlepiej zlokalizować. Zapewne byłoby więcej samochodów osobowych, ale jest bardzo potrzebny. Póki co to mamy most, ale lodowy przez rzekę, jak jest zamarznięta – dodaje żona pana Krzysztofa.

Ten most przydałby się na pewno. Pamiętam, jak tata kiedyś mówił, że on miał być dawno. W linii prostej jakby tak obliczyć to mielibyśmy około 30 km bliżej do Warszawy. Super sprawa. Wiadomo, więcej ludzi by się tędy kręciło, ale na pewno było by wygodniej – zauważa mieszkaniec Jasieńca, Janusz Bryczyński.

Opinie mieszkańców i przyjezdnych zebrał również radny gminy Somianka Robert RakowskiMost na pewno w jakimś stopniu podniósłby rangę regionu, jest też przydatny dla mieszkańców. Ale dochodziły do mnie też sygnały od mieszkańców z Warszawy, którzy tu mają działki letniskowe. Oni obawiają się, że ta inwestycja powstanie w okolicy ich nieruchomości, więc dla jednych jest potrzebny, dla drugich nie.

Wójt gminy podkreśla, że pierwszym krokiem do realizacji tej inwestycji jest możliwość ustalenia wstępnego finansowania, zarówno przez rząd, jak i powiaty ościenne. Następnie zostałoby zorganizowane referendum gminne, by wysłuchać opinii mieszkańców. Ale czy dojdzie do takich działań? – Gdyby było światełko w kwestii wspólnego finansowania wszystkich podmiotów, które mogłyby w tym partycypować, to byłaby szansa. Sami nie podołamy. Nie podano nam też dokładnie, ile taka przeprawa mogłaby kosztować, bo most mostowi nie równy – mówi wójt.

Jak informuje, sama koncepcja inwestycji to koszt od 1 do 3% mostu, czyli gmina musiałaby wydać około 9 mln złotych – Na pewno gmina nie jest zainteresowana, żeby wyłożyć taką kwotę, by dowiedzieć się, jaki byłby koszt mostu. Zatem prawda jest taka, że nawet przy akceptacji społeczeństwa, tylko i wyłącznie partnerstwo różnych podmiotów spowoduje, że ta inwestycja będzie miała miejsce w przyszłości – podsumował wójt.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *