Szef rządu odwiedził Zabrodzie i Lucynów Duży [VIDEO/FOTO/AUDIO]

Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Lucynowie Dużym gościli dziś, 17 października szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. 

Kobiety gospodarne i wspaniałe
W ramach trwającej kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki odwiedził Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu. „Witamy Cię panie premierze. Żeś przybył na nasze spotkanie” – śpiewały na powitanie podopieczne Koła Gospodyń Wiejskich.

Bardzo często myślimy, rozważamy, co zrobić, żeby z jednej strony podnosić standard życia Polaków do poziomu europejskiego, a z drugiej strony, żeby utrzymać, jak najwięcej z tych pięknych, polskich tradycji polskiej kultury. No i właśnie w Kołach Gospodyń Wiejskich jest kwintesencja tego. Jak mówimy – kobiety gospodarne i wspaniałe – z jednej strony pokazują nam, jak dbać o naszą tradycję, kulturę i też staropolską kuchnię. Ale z drugiej strony, polska wieś bardzo się unowocześnia, modernizuje we współpracy z rządem, z różnymi organizacjami rolniczymi. I to jest proces, który chcemy, żeby przebiegał. Po to też wielkie programy rozwoju dróg lokalnych, żeby właśnie podłączać nasze wsie, małe miasteczka do całego tego krwiobiegu gospodarczego – mówił premier.

Koła Gospodyń Wiejskich to dla szefa rządu przede wszystkim przechowywanie polskiej tradycji i co za tym idzie – tajnych receptur na różnorodne przysmaki – Jak się jeździ po Polsce to bardzo często z różnymi Kołami Gospodyń Wiejskich się spotykałem. Ostatnio chyba w Sejnach, to muszę przyznać się do takiej słabości, że dostałem taki wielki sękacz i zanim dojechaliśmy do Warszawy to już połowy nie było. Nie ma nic smaczniejszego, jak wyroby, które pochodzą z tych prastarych polskich receptur, których Koła Gospodyń są depozytariuszkami.

Ogromna siła Polski
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził również Ochotniczą Straż Pożarną w Lucynowie. Jak podkreślił – to jest formacja, która służy budowaniu i umacnianiu całego państwa. Dla szefa rządu skrót OSP niekiedy ma inne znaczenie – Ja ten skrót czasem rozwijam inaczej, właśnie jako Ogromną Siłę Polski – mówił przekazując podziękowania strażakom-ochotnikom za ich służbę, która – jak zauważył – ma tez rolę formacyjną – Zastanówmy się przez moment… wszyscy chłopcy, młodzi mężczyźni na pewno wyrośliby na takich bardzo porządnych ludzi, jakby przeszli przez taką formację, jak Ochotnicza Straż Pożarna. Właśnie za tą pracę wychowawczą, którą robicie niejako przy okazji, chciałem wam podziękować, bo to jest coś niedostrzegalnego, a zarazem uważam, że fundamentalnie ważnego.

Premier przypomniał również hasło dekalogu Straży Pożarnych „Śpij jak zając, bądź mężny jak lew” podkreślając, jak ważną rolę pełnią strażacy w życiu całego społeczeństwa – Wy rzeczywiście jesteście mężni i pełni bohaterstwa, bo to wy organizujecie życie rodzin po nieszczęśliwych wypadkach, pożarach, różnego rodzaju stratach. Jesteście pierwszym, nie tylko wozem strażackim, ale też często karetką pogotowia, jesteście pierwszym radiowozem. Za to też chciałem wam bardzo podziękować, bo to jest często niewidoczna forma waszego wsparcia dla społeczności lokalnej, a to jest wielkie dzieło.

Premier podsumował, że w tym roku dla Ochotniczych Straży Pożarnych na dofinansowanie sprzętu i wozów strażackich rząd przeznaczył 100 mln więcej niż w latach poprzednich.

Więcej o spotkaniu premiera ze strażakami mówi prezes OSP w Lucynowie Dużym Eugeniusz Zaremba:

 

MG

Media

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *