Stulecie niepodległości patriotycznie, ekologicznie i sportowo [AUDIO/FOTO]

Inauguracja masztu z wyprawy na Westerplatte tratwą „Pielgrzym”, sto drzew na stulecie i VII Wyszkowski Bieg Niepodległości – tak wyszkowianie świętowali 11 listopada. Posłuchaj relacji mieszkańców z wydarzenia.

Wyszkowskie obchody 100. rocznicy niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium św. Idziego pod przewodnictwem proboszcza ks. kan Zdzisława Golana. Kapłan w swojej homilii podkreślając istotę Narodowego Święta Niepodległości nawiązał do słów z Ewangelii wg św. Mateusza o ubogiej wdowie, która w ofierze złożyła dwie monety o wartości jednego grosza. Jak podkreślił proboszcz – Jezus pokazuje, że najważniejszych wartości nie da się przeliczyć na pieniądze. Dla Boga liczy się gotowość oddania wszystkiego. Dzięki takim ludziom, jak ta uboga wdowa, dzięki ich ofiarności, poświęceniu, całkowitemu oddaniu ojczyźnie, możliwa była bardzo szybka odbudowa Polski. Na ten dzień czekały cztery pokolenia.

Podczas Mszy św. proboszcz poświęcił biało-czerwoną flagę, którą wzniesiono na 18-metrowym Maszcie Niepodległości znajdującym się obok tablic poświęconym ludziom morza oraz ppor. mar. Kazimierzowi Deptule. Uroczystemu podniesieniu flagi towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie pod batutą Honorowego Obywatela Gminy Wyszków kapelmistrza Józefa Bieganowskiego, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej oddział w Wyszkowie, władz samorządowych, służb mundurowych, Związku Piłsudczyków oddział w Wyszkowie, Klubu Żeglarskiego „Spinaker” Wyszków, delegacje sztandarowe placówek oświatowych oraz mieszkańcy miasta.

Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć. Ojczyzna to nasz wspólny kraj, ten który dziedziczymy po przodkach i których w najlepszy stanie powinniśmy przekazać potomnym. Żadne miejsce nie jest milsze sercu, niż ojczyzna (…) Jak mamy spłacić ten wielki dług wobec narodowych bohaterów, którzy krwią dali świadectwo swego patriotyzmu? Być jednym, dumnym narodem – podkreślił burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski życząc zebranym kontynuowania zapału pielęgnowania historii i postaw patriotyzmu przez kolejne co najmniej sto lat.

18-metrowy maszt, który stanął nieopodal brzegu rzeki Bug wiąże się z ponad dwutygodniową wyprawą z Wyszkowa do Gdańska własnoręcznie zbudowaną tratwą „Pielgrzym”, której inicjatorem był Wojciech Chodkowski z K.Ż. „Spinaker”. Jak wspomina komandor – wyprawa nie była łatwa. Uczestnicy napotkali na swojej drodze linie wysokiego napięcia, mosty, mielizny. Ale udało się dotrzeć na miejsce. „Pielgrzym” był jedyną jednostką pływającą podczas uroczystości 1 września w Gdańsku.  – Odwiedzaliśmy wszystkie miasta po kolei – Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk i wszędzie tam, gdzie byliśmy władze miasta witały nas, przekazywały nam flagi swoich miast, żebyśmy 1 września na Westerplatte byli tam razem z nimi w ten symboliczny sposób – opowiadał Wojciech Chodkowski podczas uroczystości. Jak przyznał, liczy na to, że tradycją stanie się przejście procesyjne spod sanktuarium św. Idziego właśnie pod maszt upamiętniający tę wyprawę, czcząc w ten sposób Święto Niepodległości. Przedsięwzięcie skoordynowała oraz objęła patronatem honorowym Liga Morska i Rzeczna – o zaangażowaniu organizacji, a także kilka słów od pomysłodawcy tratwy „Pielgrzym” i mieszkańców podsumowujących tę inicjatywę usłyszcie w poniższej relacji:

 

Wyszkowskie obchody stulecia niepodległości miały również aspekt ekologiczny i sportowy. W ramach akcji „100 drzew na 100-lecie” dzięki wsparciu Nadleśnictwa Wyszków przygotowano dla mieszkańców sadzonki lipy, dębu i modrzewia pochodzących ze szkółek w Jabłonnej.

Tradycyjnie zorganizowano też bieg niepodległości. W siódmej edycji wystartowało ponad 240 osób. W kategorii do lat 13 w biegu na 1000 metrów na podium stanęli:

Dziewczęta:
I miejsce – Julia Bączek (Szkoła Podstawowa nr 5)
II miejsce – Joanna Szymanik (Szkoła Podstawowa w Brańszczyku)
III miejsce – Kornelia Banach (Szkoła Podstawowa nr 5)

Chłopcy:
I miejsce – Patryk Okular (Szkoła Podstawowa nr 2)
II miejsce – Jakub Archacki (Szkoła Podstawowa nr 5)
III miejsce – Konrad Kandybowicz (Szkoła Podstawowa nr )

W kategorii dla uczniów klas VII i VIII oraz gimnazjalnych w biegu na 2000 metrów wyróżniono:

Dziewczęta:
I miejsce – Julia Prusik (SP Rybienko Leśne)
II miejsce – Anna Szymanik (SP Brańszczyk)
III miejsce – Olga Jankowska (SP Rybienko Leśne)

Chłopcy:
I miejsce – Bartłomiej Smogorzewski (Szkoła Podstawowa nr 5)
II miejsce – Kacper Archacki (Szkoła Podstawowa nr 5)
III miejsce – Kacper Leszczyński (I Liceum Ogólnokształcące)

W ostatnim biegu mogli wziąć udział wszyscy chętni oraz uczniowie szkół średnich. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kobiety:
I miejsce – Izabela Gudanis (Wyszków)
II miejsce – Patrycja Kozikowska (Wyszków)
III miejsce – Marta Pałubińska (Zespół Szkół nr 3)

Mężczyźni
I miejsce – Przemysław Oleksiak (Somianka)
II miejsce – Kamil Gajewski (Szkoła Podstawowa nr 5)
III miejsce – Bartosz Warpas (Zespół Szkół nr 2)

Posłuchaj, co mówią wyszkowianie o inicjatywie sadzeniu drzewek i VII Biegu Niepodległości:

 

MG

Tagi:

1 Komentarz

  1. PK Reply

    Obchody na miarę okazji i mozliwości naszej lokalnej społeczności. Podziękowania należą się pomysłodawcom i organizatorom imprezy, ale również, a może przede wszystkim uczestnikom – bez których nawet najlepszy pomysł mógłby okazać się niewypałem. Przy okazji … gratulacje dla portalu Wyszków24.pl (dla Pani Redaktor) za najlepszą (jak dotychczas) relację z wyszkowskich obchodów tego szczególnego święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *