
Szkoła Podstawowa nr 5 zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastyczno-fotograficznym „EkoSzkoła” skierowanym do wszystkich szkół na Mazowszu. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić w swoich pracach, jak placówka dba o środowisko.
Finał konkursu „EkoSzkoła” odbył się podczas jubileuszowej gali 25-lecia działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Łącznie do konkursu zostały zgłoszone 82 prace plastyczne oraz 64 prace fotograficzne z 11 placówek oświatowych z terenu Mazowsza. Z terenu ostrołęckiego działania WFOŚiGW najlepsze prace należały do uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.
– Prace były znakomite i trudno było dokonać wyboru. Ocenialiśmy przekaz zawarty w pracach, jak dziecko postrzega działania szkoły, swoich rówieśników, ale również ocenialiśmy opis tych wszystkich działań, które podejmuje szkoła. Wyszkowska placówka wyróżniła się nie tylko wartością artystyczną, ale też przesłaniem o charakterze ekologicznym. Dzieci w pracach plastycznych wykorzystały różne techniki. Z kolei fotografa zwyciężyła ta, która przedstawiała ochronę drzew. W tematykę tej pracy wpisało się dbanie o czyste powietrze, czyli jeden z rządowych programów – tłumaczy Kamila Mokrzycka, zastępca prezesa zarządu Funduszu.
Konkurs „EkoSzkoła” miał przede wszystkim upowszechnić działania związane z edukacją ekologiczną i ochroną środowiska. Jak podkreśla Anna Król, zastępca zarządu prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – to jest sposób na budowanie świadomości związanej z ochroną środowiska już od najmłodszych lat – Chcemy trafić do dzieci z klas już podstawowych, ale nie przez gazety, publikacje, książki tylko poprzez bezpośredni kontakt. Dzieci robią rysunki – i wiedząc, że mają szanse na jakieś nagrody – mobilizują się. Same lekcje to też oczywiście jest edukacja, ale my zachęcamy również do udziału pozalekcyjnego.
Laureatami konkursu „EkoSzkoła” w kategorii „Prace plastyczne uczniów ze szkół podstawowych z klas I – III” zostali:
I miejsce – Zuzanna Piotrowicz, klasa III a
II miejsce – Gabriela Depta, klasa III a
III miejsce – Aleksandra Pawełko, klasa III a
W kategorii „Fotografie dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII oraz gimnazjów” wyróżniono:
I miejsce – Paweł Gorczyński, klasa III c
II miejsce – Julia Salwin, z klasy VI d
III miejsce – Antoni Depta, z klasy gimnazjalnej III c
Oprócz cennych nagród dla laureatów i wyróżnień dla uczestników konkursu, które przekazano uczniom 30 października podczas spotkania z przedstawicielkami WFOŚiGW oraz NFOŚiGW szkoła otrzymała dwa „EkoBony” po 5 tys. zł. Dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba zdecydował, że przeznaczy pieniądze na kolejne działania ekologiczne – Przewidujemy, że utworzymy szkolne arboretum, czyli zasadzimy wszystkie gatunki drzew występujące na terenie kraju. Będą to drzewa z tabliczkami opisującymi je. Część środków przeznaczymy też na zakup nowych pomocy naukowych do sali przyrodniczej – zapowiedział.
Inne działania ekologiczne w szkole, organizowane cyklicznie to m.in. zbiórka makulatury, baterii, nakrętek, udział w ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowców, czy sprzątanie świata.
MG