Sekretariat zamiast kaplicy szpitalnej [AUDIO]

Kaplica w wyszkowskim szpitalu zmieniła lokalizację. Pacjenci nie potrafią powiedzieć, gdzie aktualnie się znajduje. Wcześniej była przy Oddziale Chorób Wewnętrznych, ale po gruntownym remoncie interny została przeniesiona w tymczasowe miejsce. Jednak jeszcze nie wszyscy zauważyli zmiany. Odwiedziliśmy pacjentów i personel z naszym mikrofonem.

Szpital w Wyszkowie przeszedł gruntowny remont dwóch oddziałów. Przy jednym z nich – Oddziale Chorób Wewnętrznych – dotychczas znajdowała się kaplica. Aktualnie jest tam sekretariat medyczny i pracownia spirometrii. Pacjenci zapytani o nową lokalizację kaplicy wskazują jej dawne miejsce. Jednak po remoncie, niektóre pomieszczenia zostały przeorganizowane i tak miejsce modlitwy i nabożeństw zostało przeniesione z pierwszego piętra na parter.

Tymczasowa lokalizacja kaplicy

Tymczasowa lokalizacja kaplicy szpitalnej

Aktualnie kaplica znajduje się obok pracowni rentgenodiagnostyki, z tym że otwierana jest o określonych porach – Kaplica jest według potrzeb. Ksiądz jest codziennie na wszystkich oddziałach. Przed Mszą jest udostępniania dla pacjentów. Jak jest taka potrzeba, żeby Msze były w innych godzinach na życzenie pacjentów, to wtedy też jest otwierana. Ze względów bezpieczeństwa na dzisiaj jest zamknięta, dostępna jest tylko przed Mszą św. – tłumaczy Agnieszka Ogonowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w szpitalu.

Aktualne wnętrze kaplicy szpitalnej

Aktualne wnętrze kaplicy szpitalnej

To tylko tymczasowe rozwiązanie. Nowa kaplica będzie znajdowała się obok – również świeżo wyremontowanego – Oddziału Kardiologicznego. Przewidziane dla niej pomieszczenie jest dużo większe. Na nową kaplicę z niecierpliwością czekają zarówno pacjenci, jak i personel.

– To takie miejsce uspokojenia, rozmowy z Bogiem. To pomaga w zdrowiu, w tym sensie, że mniej się człowiek denerwuje. Prosi o coś i wydaje mu się, że rozmawia z Przyjacielem. To bardzo ważne jest dla ludzi starszych, dla ludzi wierzących – mówi odwiedzająca

– Jak leżałam na oddziale to chodziłam na Mszę. Było dużo osób, cała sala – dodaje kolejna rozmówczyni

– Kaplica jest niezbędnym pomieszczeniem dla pacjentów – mówi oddziałowa. To jest kaplica dla całego szpitala, nie tylko dla pacjentów, nawet dla osób odwiedzających. Uważam, że pomieszczenie jest wręcz niezbędne (…) My jako personel też korzystamy, dla nas też jest bardzo ważna.

– Chodząc na Mszę, obserwuję, ze jeśli chodzi o pacjentów w stosunku do personelu to jest 50 na 50. Dużo osób też jest z zewnątrz – twierdzi pracownik szpitala.

Nowa, planowana lokalizacja

Nowa, planowana lokalizacja kaplicy

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *