Sanktuarium św. Idziego z nowym dachem [FOTO]

Trzy lata trwał remont dachu sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie, który udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczasowa dachówka została położona, kiedy odbudowywano kościół po zniszczeniach wojennych. To nie jedyne prace remontowe przeprowadzone na terenie parafii w ostatnim czasie.

Sanktuarium św. Idziego jest najstarszym kościołem w Wyszkowie. Powstał w XVIII wieku. W czasie II wojny światowej świątynia została zbombardowana, ale podczas odbudowy w latach 50. zachowano jej klasycystyczny styl. Jedyną częścią kościoła, która przetrwała dwie wojny jest kaplica Matki Bożej.

Remont dachu

Dach sanktuarium św. Idziego nie był remontowany od czasu powojennej odbudowy świątyni. Prace trwały trzy lata. W pierwszym roku został wymieniony dach nad nawą główną, w kolejnym – nad kaplicą Serca Pana Jezusa i nad zakrystią (tam dachówka miała już ubytki, co groziło przeciekami wody). Najtrudniejszy etap prac przypadł na ten rok, przyznał proboszcz sanktuarium ks. kan. Zdzisław GolanZostał wymieniony dach wraz z więźbą dachową nad kaplicą Matki Bożej, której nikt nie remontował od I wojny światowej. Ta część była pokryta blachą, więc wymagało to nie tylko jej zdjęcia, ale też wymiany więźby. Dodatkowo zrobiono nowe podwieszenie stropu na którym, jest zabytkowy fresk Pokłon Trzech Króli, który też w tym roku został poddany renowacji – mówi kapłan. Nowy dach został poświęcony przez ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego podczas Mszy św. 28 listopada.

Remont został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w sumie na tą inwestycję przeznaczyło 580 tys. zł. Wkład własny parafii to 63 tys. zł.

Cudowna kaplica po renowacji

Prace w części kaplicy Matki Bożej obejmowały nie tylko wymianę pokrycia dachowego, ale też jej renowację. Jest to kaplica znajdująca się od strony rzeki Bug. Jak opowiada kustosz sanktuarium – to miejsce, które, można powiedzieć, że w sposób cudowny przetrwało wojnę. Kościół św. Idziego we wrześniu 1939 roku został zbombardowany i cały uległ zniszczeniu. Ocalała jedynie kaplica Matki Bożej z ołtarzem i dwoma obrazami – Matki Bożej Nieustającej Pomocy i obrazem zasuwowym Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, zwanej też Matką Bożą Apokaliptyczną, czy Matką Bożą Różańcową – Kiedy obraz został oddany do renowacji zauważyliśmy, że z jednej z rąk Maryi zwisa różaniec, który nie był dostrzegalny wcześniej – tłumaczy kapłan. Kaplica ta stanowiła jedyne miejsce modlitw parafian aż do lat 50., kiedy podjęto odbudowę świątyni.

Do renowacji oddano również wspomniane obrazy – najpierw Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który został przywieziony z Rzymu i pobłogosławiony przez papieża Leona XIII i później obraz Matki Bożej Apokaliptycznej. Gruntownej renowacji poddany został też ołtarz, który wybudowano specjalnie dla obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy – To jest bardzo piękny, drewniany ołtarz, który wymagał rzetelnej, żmudnej pracy oczyszczenia trzech warstw malatury – mówił kapłan

Kaplica na cmentarzu po kapitalnym remoncie

W tym roku zakończył się również remont kaplicy na cmentarzu parafialnym. Wymieniono dach i instalację elektryczną, zakonserwowano więźbę dachową, a także zamontowano nagłośnienie wewnątrz i na zewnątrz kaplicy. Dodatkowo uzupełniono tynki i wymieniono dużą część spróchniałej już podłogi. Konserwacji poddano też okna i drzwi. Prace były możliwe dzięki 50% gminnemu dofinansowaniu w wysokości blisko 75 tys. zł. Pozostałą część kwoty pokryła parafia.

To nie koniec prac remontowych. Jak zapowiedział wyszkowski dziekan naprawy wymaga również strop nawy głównej kościoła, który także od czasu odbudowy powojennej nie był konserwowany. Prace zostaną podjęte, jeśli parafia otrzyma dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MG/zdj. ks. kan. Z. Golan

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *