Są pierwsze konflikty i rezygnacje placówek ze strajku nauczycieli

Placówki edukacyjne z powiatu wyszkowskiego powoli zaczynają rezygnować ze strajku nauczycieli. Na początku przystąpiło do niego 42 szkoły i przedszkola. Liczba protestujących zmniejszyła się do 37. Są to głownie placówki spoza gminy Wyszków. Nie brakuje też konfliktów pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami protestu.

Przedszkole w Długosiodle, a także szkoła w Komorowie, Porządziu, Ulasku i Trzciance zrezygnowały ze strajku nauczycieli. Cały czas toczą się rozmowy, żeby szkoły przystąpiły do strajku ponownie – mówi Maciej Wójcik prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w  Wyszkowie. Jednak kwestie finansowe demotywują nauczycieli wiejskich placówek do protestowania. Pozostali w większości utrzymują się przy wcześniejszej deklaracji protestowania. Pojawił się również system strajku rotacyjnego, zauważa prezes związków – Część nauczycieli postanowiła protestować zamiennie z innymi, w różne dni. Jest to zgodne z przepisami prawa – tłumaczy. Będziemy walczyć dalej, bo to jest walka przede wszystkim o szacunek i nasz autorytet. Już na dalszy plan zeszły finanse. Związki zeszły z pierwszych żądań. W tej chwili to już jest trzy raz po 10%, co daje przestrzeń do negocjacji stronie rządowej – dodaje.

Aktualnie też część nauczycieli odpuściło strajk na rzecz egzaminów gimnazjalnych. Najwięcej, czasowych rezygnacji z protestu jest w Szkole Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym, zdecydowało się na nie aż 19 osób. Przez ostatnie trzy dni w placówkach edukacyjnych w powiecie nie obyło się również bez konfliktów pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami strajku – Były dosyć poważne wymiany zdań z podniesionymi glosami. Ja jeździłem w te miejsca, żeby wyciszać konflikty, bo wszystkim nam zależy, żeby drogą pokojową dojść do celu – podkreśla Maciej Wójcik. Pojawił się również incydent z osobą niezwiązaną ze środowiskiem pedagogicznym. W Rząśniku doszło do awantury jednego z mieszkańców, który wymierzał w stronę strajkujących obraźliwe słowa. Z kolei coraz więcej głosów wsparcia pojawia się ze strony rodziców i uczniów – Świadomość społeczna rośnie dzięki mediom. Jesteśmy usatysfakcjonowani tym poparciem społecznym – mówi prezes ZNP w Wyszkowie.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *