Różycki na spotkanie nigdy się nie spóźni [FOTO/AUDIO]

30 października odsłonięto w Parku Miejskim ławeczkę Jerzego Różyckiego. Słynny kryptolog w 1926 roku zdał maturę w nieistniejącym już gimnazjum, które kiedyś znajdowało się właśnie w wyszkowskim parku. Ławeczkę z odlewem postaci zaprojektował znany z wielu pomników i ławeczek w Polsce artysta, rzeźbiarz prof. Karol Badyna.

Jerzy Różycki to jeden z trzech wybitnych polskich kryptologów, który złamał szyfry niemieckiej maszyny Enigma. Dzięki temu przyczynił się – wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim – do skrócenia II wojny światowej o dwa, trzy lata. Jerzy Różycki w Wyszkowie spędził kilka lat. Tu też, w maju 1926 roku ukończył Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Maturę zdał mając niecałe 17 lat. Szkoła ta znajdowała się w parku miejskim, jednak po budynku nie pozostał żaden ślad.

Postać Jerzego Różyckiego siedzącego na ławce w parku przedstawia młodego człowieka patrzącego w stronę szkoły, do której uczęszczał. To nie jedyny symbol zawarty w tym odlewie. Jerzy ma przy sobie książki – atrybuty naukowe oraz czapkę podobną do czapki gimnazjalnej i studenckiej. Zatem jest to jednocześnie uczeń, który patrzy na swoją szkołę i absolwent, który ją wspomina.

To jest trwały symbol pamięci materialnej, pamięci, która jest obecna 24 godziny na dobę – mówił podczas odsłonięcia prof. Karol Badyna, projektant ławki. Artysta skierował również słowo do obecnej młodzieży – Dziewczęta wybierając się do parku mogą umówić się z Jurkiem Różyckim i mogą być pewne, że on się nigdy na te spotkanie nie spóźni – zażartował.

Ławeczka poświęcona Jerzemu Różyckiego to nie jedyna inicjatywa upamiętniająca tę postać. W kwietniu 2016 roku na budynku I Liceum Ogólnokształcącego (szkoła jest spadkobiercą nieistniejącego wspomnianego gimnazjum) odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą 90-leciu zdania przez Jerzego matury. Jego imieniem nazwano również salę matematyczną w tej szkole. Ponadto placówka co roku organizuje konkursy matematyczne jego imienia. Dodatkowo radni miejscy w 2016 roku podjęli uchwałę, by rondo na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Okrzei nosiło imię „Jerzego Różyckiego, matematyka i kryptologa”.

Więcej o Jerzym Różyckim, a także o tym, czy ławeczka przypadła do gustu wyszkowianom usłyszycie klikając poniżej:

 

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *