
„Tu jest nasz dom” – pod takim hasłem Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie zorganizowało dziś (04.06) uroczystą galę jubileuszową. Był to czas podsumowań, podziękowań i wzruszeń…
Wyszkowskie PSOUU to jedne ze 118 kół terenowych w kraju. Powstało dzięki inicjatywie zdeterminowanych rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, wśród których była obecna prezes stowarzyszenia Urszula Mikołajczyk. Dzięki współpracy z wieloma jednostkami przez 25 lat w ramach stowarzyszenia udało się stworzyć Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B. Podopieczni tych placówek mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas dzisiejszej uroczystej gali. Ich występy poprzedził gościnnie Wyszkowski Teatr Tańca. Pokazy przeplatane narracjami stworzyły historię od poczęcia dziecka niepełnosprawnego po jego dorosłe życie – (…) Miłości dużo będzie potrzebować. To wyjątkowe dziecko. Tak więc Panie, znajdź dobre miejsce dla niego, bo chcemy, by w pełni szczęśliwego doświadczyło życia. Prosimy Cię, wybierz tę jedyną matkę – spośród wielu – która da mu dużo miłości – mówiły anioły do Boga w przedstawieniu artystycznym. Jednak zderzenie z rzeczywistością to dla rodziców dzieci niepełnosprawnych wyzwanie i trud. Ale w innym świetle o niepełnosprawności napisał i recytował Kamil Wojtyński, podopieczny WTZ:
Jakie kwalifikacje należy posiadać Można nie widzieć nie chodzić nie mówić
By niepełnosprawnym mogli cię nazwać A być sprawniejszym
Pełnosprawnym cię nazwą od tak zwanych zdrowych ludzi
jeśli masz zdrowe ciało
Czy to nie za mało Można mieć sztuczne serce
(…) Ale przed sobą nieść je na ręce
Dostrzegać i cieszyć się tym co jest piękne Można być
Mając za ciemną zasłoną oczy zamknięte książkowym przykładem zdrowia
Można mieć wzrok dobry jak sokół Nie rozumiejąc co pod pojęciem
I nie widzieć niczego w oku człowiek się chowa
(…) I w znaczenie poprawnym
Można być pięknym i przed ludźmi uciekać Co to znaczy być niepełnosprawnym
Można tez twarz mieć skrzywioną lecz Można mieć ciało kalekie
wciąż do innych się uśmiechać A być pełnosprawnym człowiekiem
Dla rodziców dzieci niepełnosprawnych stowarzyszenie to wsparcie, o czym mówią w załączonej relacji audio. Wiary i siły życzyła rodzicom Urszula Mikołajczyk, a za pracę na rzecz wspólnego dobra dziękowała członkom stowarzyszenia oraz jego przyjaciołom i jak dodała prezes – wspólnie zadbajmy o godne życie mieszkańców naszego powiatu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, a że mamy dopiero 25 lat to wszystko przed nami. Będziemy dalej aktywni i liczmy na współpracę. Tradycją wyszkowskiego PSOUU są coroczne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie prężnie działa w walce o godność osób chorych, a gala była okazją do przypomnienia ich praw, a są to: prawo do życia, niezależne życie i włączenie w społeczeństwo, udział w życiu politycznym i publicznym, prawo do ochrony zdrowia, prawo do edukacji, prawo do pracy i zatrudnienia, odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna, wolność i bezpieczeństwo osobiste, wolność wypowiadania się i wyrażania opinii, dostęp do informacji, poszanowanie prywatności oraz udział w życiu kulturalnym, rekreacji, wypoczynku i sporcie.
Gala zakończyła się wręczeniem wyróżnień dla przedstawicieli jednostek lokalnych współpracujących ze stowarzyszeniem. A jak na urodziny przystało – nie zabrakło też tortu i chóralnie odśpiewanego „Sto lat”!
MG