Problem z komunikacją między jednostkami? Jubileusz Sylaby wciąż na językach

Artykuł na temat 35-lecia Rewii Dziecięcej „Sylaba” opublikowany 29 stycznia na łamach portalu Wyszków24.pl wzbudził wśród czytelników wiele kontrowersji. Organizatorzy m.in. ze względów finansowych zdecydowali, że jubileusz nie odbędzie się w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, lecz w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Gmina oraz dyrektorzy placówek również ustosunkowali się do tej sprawy. Warto podkreślić, że mimo rozbieżności poniższej cytowanych stanowisk stron, zespół pobił już rekord sprzedaży biletów na tegoroczny jubileusz, choć można je nabyć dopiero od trzech dni.

Jak pisaliśmy w artykule „Miało być z rozmachem. Sylaba zmienia plany jubileuszowe” Rewia Dziecięca „Sylaba” zrezygnowała z organizacji swoich 35. urodzin w hali sportowej WOSiR. Choć prowadzącym Rewię zależało, by zespół pokazał w pełnym składzie choreografie, za które dwa razy zdobyto wicemistrzostwo świata, a także by w jubileuszu wzięli udział zaprzyjaźnieni artyści (łącznie na scenie miało wystąpić 300 osób), to jednak przedstawiane warunki techniczne, jak i ogólny koszt (w sumie blisko 200 tys. zł) spowodował, że Rewia zrezygnowała z organizacji urodzin w tym miejscu. Gmina Wyszków wystosowała pismo w tej sprawie do dyrektora WOK „Hutnik” (do wiadomości do Rady Rodziców Rewii i dyrektora WOSiR) datowane na 29 stycznia br. (przed datą publikacji ww. artykułu), z którego wynika, że: 

  • hala wciąż jest zarezerwowana na ten jubileusz

Przedstawiciele „Sylaby” (Rada Rodziców i Irena Zdunek, założycielka grupy) podają, że o swojej rezygnacji z organizacji imprezy w hali informowali 4 września 2018 roku, podczas spotkania z burmistrzem, w obecności dyrektora WOK „Hutnik”. Wówczas głównymi argumentami przemawiającymi za podjętą decyzją były:

 – koszty związane organizacją jubileuszu (jak informuje założycielka zespołu, w tamtym czasie burmistrz zaproponował dofinansowanie tańszej opcji, czyli jubileuszu w „Hutniku” oraz – ze względu na wybór organizacji imprezy w tym miejscu – dodatkowo dofinansowanie transportu na wyjazd do Hiszpanii na Światowy Festiwal Tańca (koszty pobytu dzieci i akredytacji po stronie rodziców tancerek)).

przedstawione przez dyrektora WOSiR możliwości techniczne hali. Jednak Marek Wiśniewski, dyrektor placówki zaprzecza, by na spotkaniu padło stwierdzenie podane w ww. artykule, iż „płyta boiska nie udźwignie takiej sceny i oświetlenia, jaką chciałby zespół, a trybuny tylu kamer” (co cały czas utrzymują przedstawiciele zespołu, których łącznie na spotkaniu było 5 osób).

– Jestem bardzo zaskoczony tym stwierdzeniem. Na ten temat w ogóle nie rozmawialiśmy. To spotkanie odbyło się 16 czerwca z przedstawicielami Domu Kultury i Radą Rodziców. Na tym spotkaniu omawialiśmy zagadnienia dotyczące przede wszystkim zabezpieczenia elektrycznego, pojemności trybun, wysokości hali sportowej, ewentualnego wynajmu agregatu prądotwórczego do obsługi tej imprezy, demontażu piłko-chwytów, parkingów dla ekip technicznych i hol szatniowy dla publiczności. Takie tematy dotyczące nośności podłogi, czy trybun nie miały miejscamówi dyrektor WOSiR i jak zaznaczył – obiekt jest nadal zarezerwowany (tak jak poinformowała gmina w piśmie).

Jednakże zarówno przedstawiciele gminy i poszczególnych jednostek podczas konferencji prasowej (18.01.2019 r.), gdzie prezentowano kalendarz wydarzeń w gminie Wyszków na ten rok potwierdzili, że jubileusz nie odbędzie się w hali. Jak mówił wówczas dyrektor WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski – Jest to decyzja organizatorów – Podejrzewam, że spiąć finansowo takie przedsięwzięcie po prostu by się nie udało – argumentował. Ponadto, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska podkreśliła, że to wiązałoby się z wyłączeniem hali na 12 dni. Jak sprecyzował dyrektor WOSiR Marek Wiśniewskiwszystkie zajęcia dydaktyczne, wychowanie fizyczne w Szkole Podstawowej nr 5 nie mogłyby odbywać się wtedy w hali, ponieważ całość byłaby podporządkowana jubileuszowi. To również dotyczyłoby klubów sportowych. Dyrektor Mariusz Kowalski wówczas podkreślił, że sugerowano „Sylabie” zmianę terminu na okres wakacyjny, kiedy uczniowie mogliby ćwiczyć na zewnątrz, a Camper zakończyłby rozgrywki – Zostaliśmy przy wcześniej ustalonych terminach i odbędzie się to wszystko na zasadach jakie były do tej pory. Więcej zrobić się nie da – mówił.

Inną wersję przedstawił dyrektor WOSiR podczas rozmowy z Wyszków24.pl:

20 października ubiegłego roku przedstawiciel Rady Rodziców poinformował mnie, że tego jubileuszu w hali nie będzie. Przyjąłem to jako wstępną rezygnację z tego miejsca, jako miejsca jubileuszu „Sylaby”. Natomiast dyrektor Domu Kultury powiedział, że z tego nie rezygnuje. Sposób rozliczania i udostępniania hali miał odbyć się w roku 2019 wtedy, kiedy będzie uchwalony budżet gminy Wyszków. Hala jest cały czas zarezerwowana, bo dyrektor Domu Kultury nie złożył rezygnacji z tego terminu mówił.

Dyrektor „Hutnika” Mariusz Kowalski w rozmowie z Wyszków24.pl stwierdził, iż rozmowy toczyły się na płaszczyźnie Rada Rodziców-Gmina Wyszków (co wynika z pism), więc „nie czuł się umocowany do żadnych deklaracji”Nie wiem, w którym momencie podjęto decyzję, że z sali rezygnujemy. Mnie nikt nie zapytał o to. Wszystko toczy się pomiędzy Radą Rodziców a pozostałymi podmiotami. Ja hali nie odwoływałem – poinformował.

  • gmina czeka na kosztorys związany z organizacją tego przedsięwzięcia

Rada Rodziców Rewii informuje, że kosztorys zarówno organizacji jubileuszu w hali, jak i w „Hutniku” został wręczony trzykrotnie dyrektorowi WOK Mariuszowi Kowalskiemu, a także do ręki burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu.

Dyrektor „Hutnika” twierdzi, iż „trudno to nazwać kosztorysem, jakieś tam wyliczenia były, ale czy one są wiążące to trudno mi powiedzieć”. Ponadto dyrektor podkreślił, że organizację jubileuszu zawsze powierzał „Sylabie” i jedynie kontrolował, by nie przewyższyła ona założonego budżetu – Ja pilnuję tego zakresu, do którego zostałem upoważniony. Wiem na co te pieniądze idą, ale nigdy nie wtrącałem się w tą organizację, bo wierzyłem, że zostanie zrealizowane to jak dotychczas. A teraz oczekuje się, że mam jakiś budżet zatwierdzać, choć nie robiłem tego nigdy do tej pory.

Jednak, jak czytamy we wcześniejszych pismach (z dnia 26.04.2018 i 14.06.2018) – gmina prosi o „przedstawienie pełnego kosztorysu wydatków zatwierdzonych przez Dyrektora WOK „Hutnik”. Prośba ta w piśmie z 29 stycznia nie została już zawarta. Jednak dyrektor ponownie podkreślił, że jest to korespondencja pomiędzy przedstawicielami rodziców a gminą i oni są zobowiązani, by zadbać o wymagane dokumenty i przesłać je do gminy – Nikt mnie nie prosił o sygnaturę kosztorysów, to że przedłożyli mi kosztorys to zgadza się, ale co dalej? Mnie burmistrz nie pytał o przedstawienie kosztorysu. To była korespondencja pomiędzy Radą Rodziców a gminą. Tu się rozmijają pewne kompetencje. Ktoś zaczął rozmowę i ktoś ją przerwał – stwierdził dyrektor.

  • gmina zarezerwowała na organizację jubileuszu w tegorocznym budżecie 90 000 zł (a w 2018 roku 30 000 zł, czyli łącznie 120 000 zł). O swoim współfinansowaniu gmina poinformowała również naszych czytelników w komentarzu pod artykułem:

Ponadto w piśmie z dnia 23.05.2018 r.„Sylaba” zadeklarowała pokrycie kosztów w wysokości 70 tys. zł. Jednak, jak informuje Irena Zdunek, założycielka „Sylaby” – Do ostatniej chwili nie otrzymaliśmy informacji na temat dofinansowania z gminy w kwocie 90 000 tys. zł. Oglądaliśmy online sesję radnych, gdzie uchwalano budżet gminy na 2019 rok. Dyrektor też jasno nie potwierdził tej informacji. Jeszcze później chcieli nam pomóc radni, ale nie znaleźli żadnej wzmianki o dofinansowaniu naszego jubileuszu. O pieniądzach dowiedzieliśmy się dopiero z pisma od gminy z 29 stycznia.

Jednak dyrektor „Hutnika” zaprzecza tej informacji – Wiedziałem od początku, że te pieniądze będą. Z każdym pytaniem pani Ireny o to, potwierdzałem tę informację. Zagwarantowałem to też na spotkaniu z rodzicami „Sylabianek”. Jeśli burmistrz obiecuje pieniądze, to dotrzymuje słowa. Ja mu ufam, ale chyba „Sylaba” nie ufa mi – stwierdził.

Dyrektor wytłumaczył również, że pieniądze budżetu gminy nie są literalnie zapisane, a informacje na temat zabezpieczenia budżetu Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, w którym uwzględnione jest 90 000 zł na jubileusz „Sylaby” ma na piśmie (o czym, jak twierdzi Irena Zdunek – nie poinformował ani jej ani Rady Rodziców).

Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się uzyskać komentarza burmistrza Grzegorza Nowosielskiego do ww. argumentów. Po otrzymaniu takiego stanowiska, zostanie ono dodane do tekstu.

Mimo tych nieporozumień i zawirowań „Sylaba” pobiła już rekord w sprzedaży biletów. Choć nabywać je można dopiero od poniedziałku od godz. 8.00 to wyprzedano już wszystkie miejsca na osiem koncertów (co stanowi prawie 40% występów jubileuszowych).

Ostatnim koncertem (06.04, godz. 17.00) będzie jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Ireny Zdunek – koncert pt. „Ech mała, czyli 40 lat na scenie”. Oprócz jubilatki wystąpi m.in. gwiazda włoskiej estrady Uccio de Santis.

Ponadto dzisiaj (13.01) „Sylabę” już po raz trzeci odwiedzi ekipa Telewizji Polskiej, która realizuje reportaż o jubileuszu. O emisji powiadomimy niebawem.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *