Premier Morawiecki: Już za parę dni przejedziemy całą trasą S8 [FOTO/VIDEO]

Cały odcinek trasy S8 zostanie otwarty już w piątek, 19 października, zapowiedział premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie powiatu wyszkowskiego. 180 km nowej drogi ekspresowej połączy Warszawę z Białymstokiem. To nie jedyna nowa trasa w Polsce, która zostanie otwarta w tym tygodniu.

Z ogromną przyjemnością chcę powiedzieć, że dwa przepiękne, polskie miasta – Warszawa i Białystok – zostaną w końcu połączone drogą ekspresową. Już za moment, za parę dni przejedziemy tędy bez przeszkód – zapowiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej na trasie S8 w okolicy Wyszkowa premier Mateusz Morawiecki.

Uciążliwe korki, z którymi każdego dnia muszą zmierzać się przejeżdżający tym odcinkiem drogi w końcu znikną. Zator drogowy nie ominął również premiera – Sam tutaj stałem 20 minut. Czasami do godziny można stać w tych najgorszych częściach dnia z punktu widzenia przejazdu. To wszystko zostanie wyeliminowane.

Premier zapowiedział też budowę dróg lokalnych, dojazdowych do tras ekspresowych – Jak przemierzyłem wiele kilometrów dróg przez ostatnich kilka miesięcy, widać było, że te drogi ekspresowe to bardzo duże osiągnięcie cywilizacyjne. Ale, żeby rzeczywiście Polakom można było powiedzieć, że podnosimy standard życia do poziomu prawdziwie europejskiego, to nie tylko przejazd pomiędzy dużymi ośrodkami, tak jak tutaj – to jest też bardzo ważne. Ale również drogi dojazdowe – drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, czyli krótko mówiąc wszystkie drogi lokalne.

Rząd uruchomił Fundusz Dróg Samorządowych, z którego na drogi lokalne ma zostać przeznaczone 6,5 mld zł. Jak informuje premier, ta pula pieniędzy będzie zasilana jeszcze dodatkowo w kolejnym roku, tak by wydatki na drogi lokalne mogły być wielokrotnie większe niż dotychczas – To będzie naprawdę wielki skok cywilizacyjny w poprawie komunikacyjnym dla wszystkich mieszkańców. Podnoszenie standardów mieszkańców tutaj, teraz na północno-wschodnim Mazowszu i jadąc na Podlasie polega nie tylko na połączeniu S8, ale właśnie też, żeby do tej trasy dochodziły coraz to lepsze drogi od otaczających „ósemkę” powiatów, gmin. I to jest nasze zobowiązanie na kolejne 3-4 lata.

Wkład samorządów ma obejmować 20-30% całkowitych kosztów. Te mniej zasobne samorządy mogą liczyć na sfinansowanie większej części inwestycji, tak jak zostało to zrobione w województwie lubelskim, czy na Podlasiu i północnej części Mazowsza.

Również w piątek planowane jest otwarcie drogi z Warszawy do Krakowa, zapowiedział minister infrastruktury Andrzej AdamczykPodróż z Białegostoku przez Warszawę do Krakowa będzie wynosiła prawdopodobnie około 5 godzin. Wcześniej było to około 10-11 godzin. Łączymy Polskę. Łączymy regiony – podsumował minister.

Minister wspomniał również o powstającym szlaku Via Baltica. Znany już jest termin realizacji tej drogi – Od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa, przez Łomżę, Ełk do Suwałk i dalej do granicy mamy już podpisane umowy. Mamy już określony termin realizacji. Będzie to 2021 rok lub początek 2022.

Relacja z konferencji prasowej na trasie S8 tylko na łamach naszego portalu.

MG

Media

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *