Pomnik zaznaczony ziemią z „Łączki”. Odsłonięcie 18 listopada

Zbliża się święto odzyskania przez Polskę niepodległości. W tegoroczne jubileuszowe obchody w szczególny sposób chce włączyć się parafia Świętej Rodziny w Wyszkowie. Przy sanktuarium powstanie wyjątkowy pomnik poświęcony bohaterom podziemia antykomunistycznego.

„Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – te słowa, tak często używane w kontekście Żołnierzy Wyklętych, nie tylko zostaną wyryte w ponad dwumetrowym pomniku, który już niebawem pojawi się na placu parafii Świętej Rodziny. Wartość tego przesłania zostanie również potwierdzona ziemią, w której „zakopano” żołnierzy.

Ciała żołnierzy antykomunistycznej konspiracji, zabitych w więzieniu na Rakowieckiej zostały potajemnie wrzucone do tzw. Kwatery Ł, na powązkowskiej „Łączce” w Warszawie. O ich godny pochówek od 2012 roku starał się prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej i sztabem wolontariuszy. Wtedy też rozpoczęły się pierwsze prace poszukiwawcze. Dzięki tej inicjatywie zostały odnalezione szczątki m.in. bohatera ziemi wyszkowskiej, Jana Kmiołka, ps. Wir. Urna z ziemią z „Łączki” zostanie umieszczona w pomniku, co podkreśli jego charakter i wartość.

Tym pomnikiem chcemy upamiętnić wszystkich bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny i tym samym podkreślić wagę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy też, aby pozostał ślad po nas, ludziach XXI w., którzy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych, co zostanie zaznaczone w piśmie, które wraz z innymi przedmiotami znajdzie się kapsule czasu – mówi proboszcz sanktuarium ks. kan. Kazimierz Wądołowski.

Pomnik ku czci bohaterom podziemia antykomunistycznego i wszystkim żołnierzom walczącym o niepodległość Ojczyzny będzie znajdował się na terenie parafii od strony ronda (skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Żytniej). Będzie to bryła z piaskowca o wysokości ponad 2 metrów z wyrzeźbionym orłem oraz wyżej cytowanymi słowami i dedykacją. Pomnik ma pojawić się prawdopodobnie w czwartek, a jego oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 18 listopada.

Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 sprawowaną przez ks. bpa Stanisława Stefanka. W wydarzeniu weźmie udział m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła, honorowa asysta Wojska Polskiego, orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej oraz przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, historycznych i kombatanckich.

Honorowym patronatem wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystość będzie transmitowana przez Radio Nadzieja.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *