Płatne parkingi – co na to mieszkańcy? [AUDIO]

Gmina przygotowała projekt dotyczący strefy płatnego parkowania w centrum Wyszkowa. Urząd proponuje, by pierwsze 30 minut było darmowe. Za pierwszą i kolejną godzinę zapłacimy 2 zł. Przewidziane są również zwolnienia z opłat m.in. dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Zapytaliśmy mieszkańców, jak oceniają te rozwiązanie.

Rozwój motoryzacji w mieście, a co za tym idzie – wzrost natężenia ruchu widać w Wyszkowie gołym okiem, zwłaszcza w centrum. Jest to jeden z czynników wpływających na problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Kolejny to zostawianie aut na kilka godzin przez osoby na co dzień pracujące w Warszawie. Gmina chce rozwiązać ten problem poprzez wprowadzenie płatnych stref parkingowych. Absolutnie cel nie jest fiskalny – podkreśla w rozmowie z Wyszków24.pl burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski i jak dodaje – chcemy po prostu zapewnić mieszkańcom parkowanie w centrum. Cała debata na temat parkingów odbyła się przed wyborami. Było to zapowiedziane w programach które przyjmowaliśmy, więc myślę, że sam wynik wyborczy pokazał, że mieszkańcy nie obawiaj się tych stref parkowania  i wielu z nich oczekuje, ze zostaną wprowadzone – mówi burmistrz.

Płatny parking ma obowiązywać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Z opłat zostaną wyłączone:
– pojazdy osób niepełnosprawnych oraz pojazdy osób przewożących osoby niepełnosprawne, posiadających aktualną kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej uprawniającą do parkowania w miejscach wyznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych;
– pojazdy należące do placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, które  posiadają aktualną kartę parkingową
– pojazdy służbowe należące do Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, które posiadają aktualną kartę parkingową.

Nie wykluczone jest, że projekt, który póki co ma objąć parking przy ul. 11 Listopada znajdujący się naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 1, a także miejsca w okolicach Galerii Wyszków i Kaskady zostanie rozszerzony – Zaczynamy od pewnego projektu minimum, zobaczymy jak on będzie funkcjonował. Jeżeli sprawdzą się te tendencje, które występowały w innych miastach, to będziemy tą strefę rozszerzać – informuje burmistrz. Pierwszą sondę na temat płatnych parkingów zrealizowaliśmy już w październiku – wówczas kierowcy zdecydowanie popierali ten pomysł. Teraz, po przedstawieniu konkretnego projektu ponownie udaliśmy się w miejsca, które mają zostać objęte strefą płatnego parkowania – opinia mieszkańców nie uległa zmianie:

Wprowadzeniu strefy płatnego parkowania ma towarzyszyć również dostosowanie kursów komunikacji miejskiej oraz autobusów jeżdżących do Warszawy. W późniejszym czasie nie wykluczone są również zmiany w organizacji ruchu na niektórych ulicach Wyszkowa. Aktualnie trwają badania natężenia ruchu na skrzyżowaniach. Uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i wprowadzenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach gminnych w tej strefie radni mają podjąć 25 kwietnia podczas posiedzenia.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *