
Podążanie za trendami i ukłon w stronę mieszkańców, czy zaburzenie ładu przestrzennego? Jeden z obszarów Rybienka Nowego zostanie objęty nowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy czternastu działek będą mieli możliwość wybudowania domów z dachem płaskim, mimo iż w najbliższej okolicy nie ma takiej zabudowy. Do tej pory był to warunek konieczny.
Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego nie wyklucza budowy nieruchomości z dachami płaskimi pod warunkiem, że jest to realizowane w typie zabudowy istniejącej. Na wniosek formalny jednej z przyszłych mieszkanek Rybienka Nowego dla określonego obszaru tej miejscowości gmina zrobi wyjątek. Rada miejska przegłosowała dziś (30.05) uchwałę, z którą wiąże się przystąpienie do prac w kwestii zmian planu zagospodarowania przestrzennego.
O zaburzeniu ładu przestrzennego i niesprawiedliwym traktowaniu pozostałych mieszkańców Rybienka Nowego mówił na sesji radny Adam Szczerba – załączona mapka jest nieaktualna, bo naniesiony jest na niej jeden budynek, a w rzeczywistości jest ich kilka z dachami wykonanymi zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. W okolicy nie ma dachów płaskich. Jak to jest możliwe, że na wniosek jednego mieszkańca, który chce mieć inny dach niż wszyscy dopuszczamy procedowanie uchwały. Musimy patrzeć pod kątem osób, które swoje wymarzone projekty domów musiały wyrzucać do kosza, bo plan nie pozwalał na ich realizację. Według mnie zgodzenie się na taki wyjątek to jest pokrzywdzenie i nieuczciwie traktowanie innych ludzi, którzy musieli przeprojektować swoje wymarzone domy.
Wnioskująca o zmiany w planie podkreśliła, że aktualny plan zagospodarowania blokuje przed wybudowaniem nowoczesnego domu. Jeżeli dostaniemy pozwolenie na wybudowanie takiego domu, to kolejne osoby też zdecydują się mieć plaski dach – stwierdziła.
Jak podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski – wniosek formalny był jeden, ale rozmów i słownych wniosków podczas spotkań wiele. Ponadto zaznaczył, że jest to umożliwienie korzystania z tego, co obecnie oferuje rynek – W Polsce tak się projektuje, tak się buduje. Nikogo, mam nadzieję, nie będzie raziło, jeżeli wśród domów z dachami spadzistymi pojawią się domy z dachami płaskimi. Naprawdę rozważaliśmy długo, czy przedstawiać ten projekt, czy warto zmieniać plan na wniosek mieszkańców, ale jestem przekonany, że powinniśmy unowocześniać te plany – mówił i jak dodał – Jak zamkniemy się na nowe rozwiązania to przestaniemy się rozwijać. Zmieniła się też filozofia projektowania budynków. Na tym osiedlu jest jeszcze mnóstwo niezabudowanych działek i myślę, że przez najbliższe 10 lat to osiedle się nie zabuduje, a skłonny jestem twierdzić, że przez ten okres przyjdzie czas na kolejne zmiany, bo coś innego pojawi się w przestrzeni publicznej.
Wprowadzenie możliwości budynków z płaskim dachem będzie powodowało, że pozostali będą mogli też realizować takie inwestycje. To będzie możliwość dla całego osiedla – podsumowała Iwona Kozon, naczelnik Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim zapewniając, że gmina pod względem ładu przestrzennego w ocenie komisji urbanistycznej na tle kraju jest dobrze postrzegana i te zmiany nie zaburzą ogólnego porządku.
Obszar Rybienka Nowego został dodany do planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszary Rybienka Starego, Leszczydołu-Nowin, Tulewa Górnego, Rybna, Gulczewa i Skuszewa. Procedura zmian będzie trwała około roku, a ich dokładne zapisy będą znane dopiero po stworzeniu całego projektu przez projektanta. Wstępnie nowe zapisy będą dotyczyły dachów dwuspadowych i wielospadowych z dopuszczeniem dachu płaskiego w wyznaczonym rejonie Rybienka Nowego. Niewykluczone jest wprowadzenie zmian w pozostałych miejscowościach. Zmiany planu będą kosztowały gminę 4 000 zł.
MG