Pilne! Odkryto kolejne szczątki na terenie więzienia mokotowskiego [FOTO/VIDEO]

W czwartek (11.10) pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pracujący na terenie dawnego więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie natrafili na ślady jam grobowych, w których mogą być szczątki ludzkie. W dniu dzisiejszym ta teza się potwierdziła. Prowadzone dziś prace ujawniły szczątki czterech osób. Do zbadania pozostają kolejne jamy.

Ujawniliśmy kilkanaście jam grobowych, kilka z nich zaczęliśmy eksplorować i w wyniku tych prac odkryliśmy szczątki przynajmniej czterech osób – mówi w rozmowie z Radiem Nadzieja prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Na teraz nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że są to szczątki ofiar zbrodni komunistycznych ani niemieckich. Na to stwierdzenie przyjdzie czas. Musimy wszystkie doły wyeksplorować, podjąć szczątki, postarać się odnaleźć przedmioty, które mogą być przy ofiarach. Te przedmioty być może pozwolą nam na bliższe datowanie. Niektóre szczątki posypane są dużą ilością wapna – dodaje prof. Szwagrzyk.

Prace na terenie poszukiwawcze więzienia przy ul. Rakowieckiej (obecnie teren Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) trwają od trzech lat. Obecnie trwa ich kolejny etap. Podczas poprzednich etapów ujawniono m.in. zbiorowy grób ze szczątkami przynajmniej ośmiu osób, najprawdopodobniej zabitych w Powstaniu Warszawskim.

Dziś okryte szczątki znaleziono pomiędzy więziennym szpitalem a murem więziennym, w miejscu najbardziej oddalonym od ul. Rakowieckiej. Z dokumentacji fotograficznej z lat 60-tych wynika, iż w tym miejscu były ogródki, gdzie uprawiano warzywa:

Zrobiono wyjątkowo dużo, żeby ślady po ofiarach zaginęły: zostali zakopani za szpitalem więziennym, pod murem, szczątki posypano wapnem, potem zrobiono tutaj ogródki. Kolejny mroczny fragment naszej historii zostaje badany. Wierzę, że niedługo będziemy mogli powiedzieć do kogo te szczątki należały. To bardzo ważne, że po tylu latach, możemy po raz kolejny ogłosić, że w Polsce, w centrum Warszawy, na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej odnajdujemy szczątki – dowody zbrodni sprzed lat – podsumowuje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Eksploracja kolejnych, odkrytych jam grobowych potrwa kolejne dni. Odkryte dziś szczątki – jak wynika z dotychczasowych prac – zostały pogrzebane bez trumien, a ich ułożenie wskazuje na brak jakiejkolwiek staranności i troski o ich pochówek.

7 sierpnia 1952 roku, na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej, zamordowano Jana Kmiołka, ps. Wir i Stanisława Kowalczyka, ps. Baśka z partyzanckiego oddziału działającego m.in. na terenie powiatu wyszkowskiego i pułtuskiego. Szczątki Jana Kmiołka zostały odnalezione na tzw. „Łączce”, a notę identyfikacyjną wręczono rodzinie 1 lutego 2018 roku w pałacu prezydenckim. Szczątki Stanisława Kowalczyka do tej pory nie zostały odnalezione.

xtt

Media

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *