Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do 1 grudnia

Papierowe zwolnienia lekarskie zostaną wycofywane już 1 grudnia. Lekarze i asystenci medyczni mają niewiele czasu na zmianę przyzwyczajeń i wypróbowanie nowego rozwiązania.

E-ZLA, czyli Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie to duże ułatwienie dla lekarzy i ich asystentów. W tym przypadku wystarczy, że lekarz zaloguje się w aplikacji lub na stronie internetowej i za pomocą nr PESEL otrzyma informację o jego płatniku składek. To znaczy, że pacjenci nie muszą już znać nr NIP firm, które ich zatrudniają. Lekarz za pomocą E-ZLA wybiera jedynie okres niezdolności do pracy i kod choroby, który można wyszukać z listy i wybrać bez wpisywania. Po złożeniu elektronicznego podpisu lekarza zwolnienie automatycznie zostaje przesłane do pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienie może również wystawić asystent medyczny. Wczoraj (23.10) weszła w życie zmiana przepisów, która to umożliwia. Jednakże, jak podkreśla Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego Piotr Olewiński, rolą asystenta nie będzie podejmowanie decyzji o czyjejś czasowej niezdolności do pracy – Decyzja o tym, czy jesteśmy chorzy i niezdolni do pracy dalej będzie leżała po stronie lekarzy. Natomiast asystent jedynie wspomoże go w technicznej części. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma przyczynić się do odciążenia lekarzy, którzy dzięki nowelizacji będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom – informuje rzecznik.

Asystentem może być osoba wykonująca zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Zostanie nim dzięki upoważnieniu lekarza – tworzonym i akceptowanym w Elektronicznym Rejestrze Asystentów Medycznych prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia. Asystenci mogą liczyć na pomoc we wdrożeniu w obsługę e-zwolnień – ZUS deklaruje gotowość przeprowadzenia szkoleń. Taką potrzebę można zgłosić w każdej placówce zakładu.

W tym momencie obowiązuje okres przejściowy, w którym można wystawiać zarówno elektroniczne, jak i papierowe zwolnienia lekarskie. Jednak rzecznik zachęca lekarzy, by zaczęli korzystać z nowej formy – Lekarzom pozostało niecałe 6 tygodni na zmianę przyzwyczajeń i wypróbowanie nowego rozwiązania. Zachęcamy do sprawdzenia, czy nowy system nie sprawia trudności.

Wystawiania E-ZLA jest możliwe już od 1 stycznia 2016 roku. Do tej pory do płockiego oddziału ZUS, pod który podlega również Wyszków trafiło prawie 4,5 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. To 39% wszystkich wystawionych w tym czasie zwolnień.

MG/ZUS

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *