Panama i Ruch Czystych Serc w Wyszkowie

Nie mogli polecieć do Panamy, to Panama „przyleciała” do nich – młodzież z diecezji łomżyńskiej miała okazję wziąć udział w spotkaniu w duchowej łączności z młodymi przebywającymi na 34. Światowych Dniach Młodzieży w Ameryce Łacińskiej. „Panama w Wyszkowie” zorganizowana 26 stycznia w sanktuarium św. Idziego była również okazją do zawiązania wspólnoty Ruchu Czystych Serc.

„Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38) – pod takim hasłem w dniach 22-27 stycznia odbywają się 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie z udziałem Ojca Świętego Franciszka. Wyjazd do Ameryki Łacińskiej dla wielu był zbyt kosztownym przedsięwzięciem, dlatego młodzież z Wyszkowa zainicjowała spotkanie w łączności z młodymi z ŚDM. Podczas „Panamy w Wyszkowie” uczestnicy oprócz wspólnej modlitwy, mieli też okazję wysłuchać orędzia papieskiego, a także konferencji i świadectwa przedstawicieli Ruchu Czystych Serc.

Uczymy się miłości z Maryją. Ona jest Tą, która pierwsza ukochała Pana Jezusa. To szczególna nauczycielka miłości. Spełniła marzenie Boga. Powiedziała Panu Bogu „tak”. Chcemy się nauczyć takiej miłości, takiej świętej, takiej cudownej, takiej po prostu szczęśliwej – mówił ks. Jerzy Molewski z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej, zastępca redaktora naczelnego pisma „Miłujcie się” i moderatora krajowego Ruchu Czystych Serc.

Ruch Czystych Serc to inicjatywa, która zrodziła się przy czasopiśmie „Miłujcie się!” – jest to ewangelizacyjny periodyk powstały w latach 90. jako odzew na falę pism z Zachodu publikujących treści deprawujące polską młodzież. Pismo „Miłujcie się!” miało na celu rozpalanie serc chrześcijańską miłością, ale też propagowanie wartości, jakimi jest właściwe rozumowanie płciowości, seksualności oraz powołanie człowieka do miłości, małżeństwa i rodziny.

Ta tematyka to teologia ciała – swoisty testament Jana Pawła II. Kiedy Karol Wojtyła został papieżem przez pierwsze 5 lat pontyfikatu w czasie środowych audiencji wygłosił blisko 150 katechez poświęconych właśnie teologii ciała. Ta tematyka przyświeca czasopismu „Miłujcie się”, a przy nim zrodził się Ruch Czystych Serc – podkreślił ks. Jerzy.

RCS zrzesza w Polsce blisko 15 tysięcy młodych osób. Ruch rozwija się również za granicą – w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ukrainie, Kazachstanie, a w lutym powstanie też w Holandii. Nie jest to wspólnota, która gromadzi tylko młodzież. Istnieje również Ruch Czystych Serc dla małżeństw oraz Ruch Wiernych serc – dla tych, co mają problemy w małżeństwie, ale chcą być wierni sakramentowi.

Z inicjatywy wyszkowskiej młodzieży nowy oddział RCS zawiązał się również przy parafii św. Idziego – Do tej pory należałem do ruchu w Warszawie. Chciałem, żeby coś takiego utworzyło się u nas. To jest fajna inicjatywa, w której młodzież może wzrastać duchowo. Może też uświadomić sobie więcej o swojej seksualności, która w dzisiejszym świecie jest źle zagospodarowana. Jeżeli ktoś z młodzieży ma problem z czystością, to sam wie, że ma jednocześnie problem z rozwojem duchowym, ale też psychicznym i może nawet cielesnym. Ruch Czystych Serc to inwestycja w siebie. Dzięki temu możemy zrozumieć, że czystość to dar Boży i błogosławieństwo, z którego świat dzisiaj chce zrobić przekleństwo – mówił Tomasz, jeden z inicjatorów ruchu w Wyszkowie.

Spotkania wspólnoty będą odbywały się w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej w sanktuarium św. Idziego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *