Pampersy i żywność w kanalizacji

Kanalizacja sanitarna to nie kosz na śmieci – apeluje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie. Spółka zainwestowała w ulotki z informacją, czego nie należy wrzucać do kanalizacji. Jak się okazuje, nie wszyscy wiedzą do czego służy toaleta.

Coraz więcej niewskazanych substancji i materiałów dostaje się do systemu kanalizacyjnego, poinformował portal Wyszków24.pl prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie Daniel Bogdan. Nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji sanitarnej zaburza prace oczyszczalni ścieków – Czasami jest tak, że ktoś wyrzuci pampersy albo – co jest zmorą – nawilżane chusteczki, które się rozciągają, a nie przecinają i to zapycha pompę, ona staje i kanalizacja nie funkcjonuje – mówi prezes. Spółka postanowiła dostarczać mieszkańcom ulotki informujące o tym, czego nie należy wrzucać do toalety – Jak widać jest potrzeba, żeby trochę wyedukować społeczeństwo, powiedzieć co można, a czego nie można – podkreśla przedstawiciel PWiK. Potrzeba edukacji wyszkowian wyniknęła też z prośby innych mieszkańców, którzy zgłaszali do spółki przypadki, gdzie w kanalizacji wybiła m.in. żywność.

Ale nie tylko o odpadach kuchennych, pampersach i chusteczkach nawilżanych przeczytamy w ulotce. Tłuszcze, materiały budowlane, plastiki, waciki, włosy, rajstopy, chemikalia – to i wiele innych nie powinno znaleźć się w kanalizacji. Zatrzymana pompa w oczyszczalni ścieków to dodatkowe koszta dla przedsiębiorstwa, apeluje prezes – Jak zapcha się pompa na przepompowni, to kanalizacja coraz bardziej się napełnia. Wtedy musimy wysłać ekipę, która musi udrożnić i wyczyścić pompy, uruchomić przepompownie. Często jest to poza godzinami pracy. Mimo tego że są dyżury domowe, to pracownicy muszą przyjeżdżać, a my musimy płacić nadgodziny. To finalnie przekłada się na koszty eksploatacji kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków.

Prawidłowe zasady korzystania z kanalizacji sanitarnej znajdują się w regulaminie dostarczania wody. Wytyczne znaleźć można również w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *