Owoc miłości sięgnął nieba. Pogrzeb dzieci utraconych w Wyszkowie

15 października, w Dzień Dziecka Utraconego pochowano w Wyszkowie 8 nienarodzonych dzieci. Inicjatorami takich pochowków byli pracownicy szpitala powiatowego, jeszcze zanim został on ujęty w rozporządzeniu ministra zdrowia. Mszę św. w intencji dzieci zmarłych przed narodzeniem sprawowano w kościele św. Wojciecha.

Ukorzyć swój rozum i swoje zmysły to otworzyć się przed Panem Bogiem z wiarą. Z wiarą, że Pan Bóg ze wszystkiego potrafi stworzyć dobro – mówił podczas homilii ks. Jerzy Brzeziński, kapelan powiatowego szpitala w Wyszkowie.

Kapłan skierował szczególne słowa pocieszenia do rodziców utraconych dzieci – W tej Mszy św. o tyle nie modlimy się o zbawienie dzieci, bo tego już jesteśmy niemal pewni, a modlimy się o przebaczenie, zrozumienie tego, co się stało. To Msza św. za Was, aby przytulić Was do swojego serca. Dziś, kiedy patrzymy na to smutne wydarzenie, uświadamiamy sobie, że to życie – owoc naszej miłości – sięga nieba.

Kapelan odnosząc się do historii, jaka spotkała go w ostatnich dniach w szpitalu, gdzie jedna z matek również straciła dziecko, porównał tę sytuację, do Matki Bolesnej stojącej pod krzyżem. Tylko Maryja jest w stanie zrozumieć Wasz ból. Wy macie szczególny przywilej, aby w Maryi wyprosić pomoc i ogromną pociechę. Niech Ona będzie Waszą opiekunką. W Niej szukajcie pocieszenia. Jestem przekonany, że dzieci, które dziś żegnamy zostawiły ogromny ślad w Waszych sercach, ale niech będą śladem Boga, który chce nieść Wam swoje miłosierdzie – mówił.

Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych odbył się w Wyszkowie jeszcze zanim został ujęty jako norma ustawowa, wspomina pracownik szpitala Jan Kalinowski Największe podwaliny położyła śp. mgr Janina Marcińczak, która wraz z personelem oddziału położniczo-ginekologicznego podjęła taką inicjatywę. Tych pochówków potrzebuje większość rodziców, którzy nagle znajdują się w takiej sytuacji… Często towarzyszą im też najbliżsi – dziadkowie, rodzeństwo utraconych dzieci. My też czujemy taki obowiązek, aby być przy nich w tym dniu.

Grób dzieci utraconych znajduje się na cmentarzu komunalnym.

MG

 

Tagi:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *