Od marca nowe dowody osobiste z elektronicznym chipem

Wszyscy, którzy od 4 marca złożą wniosek o nowy dowód osobisty dostaną dokument z elektronicznym chipem. Ma pozwolić to na łatwiejsze używanie dowodu na lotniskach czy w przychodniach. E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw.

Nowy dowód osobisty będzie podobny do dotychczasowego. Zawierać będzie niemal takie same dane jak do tej pory, ale wzbogacony będzie o elektronicznego chipa (tak jak w kartach kredytowych). W chipie znajdą się zapisane w wersji elektronicznej informacje z dowodu. Na dowodzie znajdzie się też specjalny numer CAN, który pomoże w zabezpieczeniu dokumentu. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

E-dowód umożliwia m.in.:
– logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP),
– elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty),
– korzystanie z automatycznych bramek granicznych przeznaczonych dla posiadaczy paszportów biometrycznych, np. na lotniskach.

Prościej będzie też po zgubieniu e-dowodu. Wystarczy zgłosić ten fakt na policji, informacja automatycznie od razu trafi do urzędu.

Nowy dowód otrzyma osoba, której kończy się termin ważności lub wymienia go np. z powodu zmiany nazwiska. Jeśli nasz dotychczasowy dowód jest wciąż ważny, wymiana nie będzie obowiązkowa. Dowód osobisty tak jak do tej pory będzie wydawany bezpłatnie. Będzie też trzeba dostarczyć takie samo zdjęcie jak do tej pory.

Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, obywatelstwo jego posiadacza. Rewers dokumentu będzie zawierał: numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe posiadacza, imiona jego rodziców.

W 42 miejscowościach zakończyły się już testy e-dowodu.

Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

UM/MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *