Od czytelników: 200 tys. zł za organizację plaży? Co jest wliczone w cenę?

O kosztach zorganizowania plaży miejskiej pisaliśmy w artykule „Mieszkańcy wolą plażę od darmowej godziny na basenie [AUDIO]”. Temat wywołał dyskusję na naszym fanpage`u oraz zapytania od czytelników, którzy dociekali, co składa się na cytowane w tekście 200 tys. zł. Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim odpowiada.

Temat organizacji plaży miejskiej a bezpłatnych wejść na basen dla (nie wszystkich) mieszkańców gminy podjęty podczas lipcowej sesji Rady Miejskiej zainicjował przeprowadzenie przez nas sondy wśród wyszkowian (Patrz: TUTAJ). Nasi rozmówcy zdecydowanie są za organizacją plaży miejskiej, bo jak mówią – basen to nie to samo i oferta ma wiele ograniczeń. Przypominamy, że bezpłatna godzina na pływalni skierowana jest do dzieci, młodzieży szkolnej, seniorów i rodziców z dzieckiem do 13. roku życia. Na decyzję o niezorganizowaniu plaży wpłynął koszt, mówiła wówczas Edyta Wittich, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim, podając sumę rzędu 200 tys. zł.

Czytelnicy – zarówno na forum, jak i bezpośrednio do redakcji – wysłali zapytanie dotyczące składowych tej kwoty. Edyta Wittich, zaznaczając że aktualny dokładny kosztorys wymagałby rozpisania zapytań ofertowych na wszystkie usługi, odpowiada:

 „Według kalkulacji wstępnych kosztów przygotowania i prowadzenia kąpieliska (plaży miejskiej w Wyszkowie) poczynionych na początku 2018 roku (wtedy zakładaliśmy organizację kąpieliska, nie znając jeszcze terminu budowy ciągu pieszo-rowerowego przy moście kołowym) – całkowity koszt wyniósłby około 200.000 PLN brutto. Zadania składające się na organizację i funkcjonowanie kąpieliska to:

– przygotowanie dokumentacji z określeniem profilu wody z wniesionymi opłatami do Wód Polskich oraz opłatą za wydanie pozwolenia,

– przygotowanie terenu plaży, kąpieliska, boiska, miejsc parkingowych, ustawienie słupów energetycznych (beton do zamocowania słupków, czyszczenie dna kąpieliska, materiały montażowe, itp.)

– wytyczenie kąpieliska, ustawienie boi, lin torowych, kontenera oraz ich demontaż,

– wykonanie przyłącza elektrycznego oraz jego demontaż po zakończeniu funkcjonowania,

– usługa transportowa: kontenera, boi, wieży ratowniczej, podestów,

– usługi ratownictwa wodnego WOPR (w godzinach funkcjonowania: 3 ratowników – jeden od strony wody płynącej),

– badania laboratoryjne wody (pobranie próbek wody, ich transport + badanie) – przed uruchomieniem kąpieliska oraz kilkukrotnie w trakcie jego funkcjonowania,

– koszenie terenu,

– bieżące sprzątanie terenu oraz wywóz nieczystości,

– wynajem systemów sanitarnych z obsługą serwisową (toaleta damska, męska, dla osób niepełnosprawnych, kontener – przebieralnia, kontener z natryskiem),

– zakup wyposażenia ratowniczego i kąpieliskowego: boje, liny, słupki, tablice, środki medyczne,

– wynajem łodzi ratowniczej,

– wynajem ogrodzenia terenu,

– ochrona mienia.

Należy pamiętać, że w 2018 roku zmieniło się Prawo wodne, a z początkiem 2019 r. wzrosły ceny wszystkich usług, co prawdopodobnie wpłynęłoby jeszcze na wzrost kosztu organizacji i prowadzenia plaży miejskiej.”

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *