O „piątce Kaczyńskiego” posłanka Teresa Wargocka

1 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja prasowa z posłanką na Sejm RP Teresą Wargocką. Podczas spotkania omówiono postulaty pięciu nowych propozycji dla Polaków ujętych w tak zwanej „piątce Kaczyńskiego”. Wiemy też, kto z naszego okręgu będzie startował w wyborach do europarlamentu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego i Parlamentu RP już w tym roku. Podczas konferencji prasowej w Wyszkowie posłanka na Sejm RP Teresa Wargocka podsumowała krótko 3-letnią działalność rządu Prawa i Sprawiedliwości – Myślę, że z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że PiS potrafi rządzić, ale przede wszystkim dotrzymaliśmy obietnic wyborczych – mówiła wskazując m.in. powrót do poprzedniego wieku emerytalnego, czy program 500+.

Prosząc w imieniu partii PiS o mandat zaufania posłanka przedstawiła podczas spotkania pięć nowych propozycji dla Polaków. Po pierwsze 500+ na każde dziecko bez względu na dochód rodziców wprowadzone od 1 lipca. Jak stwierdziła przedstawicielka partii – Wszyscy oczekiwali, żeby programem 500+ objąć możliwie największą liczbę dzieci. I teraz, kiedy ludzie odczuli dobrodziejstwa tego programu, że stać ich na to, by wyjechać na wczasy z dziećmi, kupić przybory szkolne, to każda z partii zaczęła tworzyć swój program 500+ ze swoimi kryteriami. Wszyscy chcieli ten program zmienić, ale program będzie zmieniony ogromnym wysiłkiem budżetu państwa.

Drugim postulatem jest tzw. trzynasta emerytura (program Emerytura+), która ma wejść w życie od 1 maja. Posłanka podkreśla, że wysokie emerytury stanowią kilkanaście procent w kraju, a ten program ma być sposobem, by emeryt, czy rencista, dzięki jednorazowemu zastrzykowi gotówki mógł zaspokoić potrzeby, których niekiedy nie jest w stanie pokryć przez codzienne wydatki. Wypłata będzie wynosiła 1100 zł brutto. Ponadto posłanka zaznaczyła, że to co już zostało zrobione dla osób starszych to – od 1 marca waloryzacja emerytury, która nie będzie mniejsza niż 70 zł; podniesie kwoty wolnej od podatku, tzn. ze wszyscy emeryci z niskimi emeryturami podczas rozliczenia PIT-u otrzymają ok. 100 zł zwrotu.

Zmianami podatkowymi mają zostać objęte też osoby do 26. roku życia. Trzecią propozycją PiS jest zwolnienie wynagrodzeń z podatku dochodowego – Jest coraz większe zainteresowanie młodych tym, żeby łączyć pracę zawodową i naukę. Nowe pokolenie jest pokoleniem ludzi, którzy biorą sprawę w swoje ręce. Oni nie czekają na „socjal”, chcą żyć na dobrym poziomie – argumentowała przedstawicielka PiS.

Zapowiedziano też obniżenie podatku PIT dla wszystkich z 18% na 17%. Jak przyznaje posłanka, w średnim wynagrodzeniu miesięcznym może to nie być odczuwalne, ale przy rozliczeniu rocznym będą to znaczne kwoty.

Ostatnim punktem „piątki Kaczyńskiego” jest odbudowa połączeń komunikacyjnych na terenach oddalonych od dużych miast. To jest postulat, który wypłynął z objazdu samorządowego po Polsce, jaki prowadzili premier i przedstawiciele rządu w wyborach samorządowych – mówiła posłanka. Jak poinformowała w naszym kraju zostało zlikwidowanych miliony połączeń komunikacyjnych zarówno autobusowych, jak i kolejowych. Program ma dofinansować przewozy.

Potrzebę przywrócenia połączeń komunikacyjnych na terenie powiatu zauważył starosta Jerzy ŻukowskiTeż borykamy się z tym problemem, ale nie mamy środków na jego rozwiązanie – przyznał. Głos zabrał również Eugeniusz Zaremba z wyszkowskiego PiS, podkreślił, że w powiecie brakuje połączeń autobusowych między gminami – Wszystkie drogi powinny być połączone. Była komunikacja prywatna, ale uległa rozwiązaniu. Waldemar Sobczak (PiS Wyszków) dodał, że obecnie to głównie mieszkańcy Kamieńczyka borykają się z problemem komunikacyjnym. Liczy też, że dzięki dofinansowaniu ta sytuacja zmieni się, ale wymaga to analizy obciążenia jednego transportu – Czasami te autobusy, które są na 50 osób jechały z 2, czy 5 pasażerami. Tu cala sztuka polega na tym, żeby dostosować odpowiedni pojazd, by nie wiózł powietrza a ludzi. To jest szansa, żeby pojawiły się busy, które nie spalają tyle paliwa, co autobusy. Szczegóły dotyczące odbudowy połączeń komunikacyjnych mają zostać dopracowane na posiedzeniu Rady Ministrów.

Podczas konferencji posłanka na Sejm Teresa Wargocka potwierdziła swoje zgłoszenie na kandydatkę do Parlamentu Europejskiego. Zgłoszony jest również poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski. Oficjalnie kandydatką do PE z naszego okręgu jest wicemarszałek Senatu Maria Koc, mieszkanka Węgrowa (nr 2 na liście PiS).

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *