Nowoczesny sprzęt dla OSP w Lucynowie Dużym i Kamieńczyku [FOTO/AUDIO]

Dwie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Wyszków zostały doposażone w profesjonalny, nowoczesny sprzęt. Latarki kątowe i detektor prądu trafił do Kamieńczyka, a zestaw ratownictwa technicznego do Lucynowa Dużego. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

O dofinansowanie do sprzętu dla jednostek OSP gmina wystąpiła do Ministerstwa Sprawiedliwości w lipcu. Warunkiem przystąpienia do programu było wskazanie jednostek, które znajdują się przy drogach szybkiego ruchu. Wytypowanie ich leżało po stronie zarządu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie. 29 sierpnia burmistrz miasta podpisał umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości, które w ramach Funduszu Sprawiedliwości pokryło 99% ceny zakupionego sprzętu. Dzisiaj, 11 października nowoczesne latarki kątowe i detektor prądu trafił do OSP w Kamieńczyku, a profesjonalny zestaw ratownictwa (cylindry rozpierające, agregat zasilający do narzędzi hydraulicznych, rozpieracz ramieniowy, zestaw węży hydraulicznych) do OSP w Lucynowie Dużym.

To jest kolejne doposażenie tych jednostek. My cały czas  dbamy o to, aby nasze jednostki rzeczywiście były zarówno doposażone w ten profesjonalny sprzęt, ale również np. w ubrania. Realizujemy też remonty, na dzień dzisiejszy w trzech jednostkach. Dzięki władzom Wyszkowa te jednostki coraz bardziej się rozwijają i są wzorem dla innych, sąsiednich – mówiła Barbara Bożuta, naczelnik Wydziału Ogólnego i Spraw Obywatelskich w UM. Myślę, że na tym nie kończymy doposażenia jednostek. Dalej będziemy o nie dbać i pozyskiwać środki – zapowiedziała.

Sprzęt, zgodnie z umową z ministerstwem, został odpowiednio oznakowany. Jest on przekazany w formie użyczenia na okres 10 lat. Odpowiadać za niego będą prezesi OSP, którzy są wdzięczni za te doposażenie. Chciałem złożyć podziękowania na ręce pana komendanta. Tak ja było zaznaczone, OSP w Lucynowie Dużym znajduje się blisko trasy szybkiego ruchu. W związku z powyższym ten sprzęt będzie jak najbardziej wykorzystany. Nasza jednostka jest bardzo mobilna. Dlatego jeszcze raz dziękuję – mówił Eugeniusz Zaremba, prezes OSP w Lucynowie Dużym.

Każdy sprzęt jest potrzebny na wyposażeniu jednostki, taka jak nasza. Wyjeżdżamy około sto razy do różnego rodzaju zdarzeń, głównie są to zdarzenia drogowe, a każda z tych rzeczy nam się przyda. Mamy detektor napięcia, latarki kątowe… To nie są zwykłe latarki, jakby się mogło wydawać. Latarka kątowa jest beziskrowa, czyli może pracować w strefach zagrożenia wybuchem, przy gazach itd. To co otrzymujemy zawsze jest wykorzystywane i jest to też dla nas jakaś radość, bo każdy zakup, który jest dla nas zrobiony jest bardzo ważny. Sami nie mamy takich środków, żeby zakupić sobie chociażby latarki – przyznał Marek Kamiński, prezes OSP Kamieńczyk.

Doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych wpływa również na lepszą współpracę z jednostką powiatową, podkreślił mł. bryg. Marek Krzyżański pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Wyszkowie – Ten nowy sprzęt dla Lucynowa jest kompatybilny z naszym sprzętem, który jest u nas w Państwowej Straży Pożarnej. Często zdarza się tak, że jednostki, które dojeżdżały, służyły tylko pomocą ludzką. Nie mogliśmy wymiennie stosować sprzętu, którym dysponowali. Natomiast przy tym sprzęcie, który teraz będzie, jeżeli Lucynów do nas dojedzie, to nam pomoże. Mało tego, będziemy mogli te narzędzia podpinać do naszych pomp i odwrotnie. Jedna pompa więcej, to duża pomoc. Jest ona czasami potrzebna przy wycinaniu osób, które są poszkodowane, a szczególnie przy zdarzeniach masowych. Ponadto Lucynów nie tylko jest przy drodze nr 8, ale też jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i możemy go wykorzystywać do innych zadań i dalszych, czyli np. na drugim końcu powiatu – podkreślił. „Ósemka” się rozbudowała, a z doświadczenia wiem, że przy drogach dwupasmowych jest mniej wypadków, ale są bardziej tragiczne, czego nie życzę nikomu. Jednak tym bardziej cieszę się, że pozyskaliśmy ten sprzęt i abyśmy go jak najmniej wykorzystywali, ale w ćwiczeniach jak najwięcej – dodał.

Całkowita wartość sprzętów dla jednostek OSP to blisko 85 000 zł.

Jeśli chcecie posłuchać krótkiej relacji z przekazania sprzętu dla OSP kliknijcie w poniższy załącznik. Tam m.in. więcej o tym, jak nowy sprzęt sprawdzi się we współpracy z KP PSP oraz czego wciąż brakuje w jednostce OSP Kamieńczyk.

MG

 

Tagi:

1 Komentarz

  1. Pingback: Wyszków: Dwie jednostki OSP z nowym sprzętem » Portal Informacyjny Radia Nadzieja [wZasięgu.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *