Nowa interna i kardiologia oficjalnie oddane do użytku [AUDIO/FOTO]

Oddział Chorób Wewnętrznych i Oddział Kardiologiczny w szpitalu powiatowym w Wyszkowie zostały już wyremontowane. Dziś, 14 sierpnia w obecności m.in. przedstawicieli rządu i województwa zostały uroczyście oddane do użytku. Inwestycja opiewała na kwotę ponad 14 mln złotych.

Pierwsze działania w kierunku podjęcia inwestycji rozpoczęły się już w 2013 roku, kiedy to podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Następnie, dwa lata później planowany remont postanowiły wesprzeć wszystkie gminy powiatu podpisując porozumienie intencyjne na lata 2015-2018. Gminy nie pozostawały obojętne podpisując później w 2018 roku kolejne porozumienie na lata 2019-2023. Jednak te środki nie zdołałyby pokryć tak dużej inwestycji. O jej rozpoczęciu zadecydowało pozyskanie funduszy unijnych w kwocie ok. 5,4 mln zł. Po wyłonieniu wykonawcy, firmy PPHU Irma (16.08.2018 r.) wyczekiwany remont przez personel szpitala, ale też pacjentów został rozpoczęty. Dziś nastąpiło oficjalne przekazanie oddziałów wewnętrznego i kardiologicznego do użytku. W spotkaniu uczestniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego – marszałek Adam Struzik i członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. Obecni byli również przedstawiciele powiatu, gmin, włodarze okolicznych miejscowości i dyrektorzy sąsiednich szpitali, jednostek medycznych, jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji związkowych, ale też odpowiedzialni za inwestycję, pracownicy szpitala i duchowni – kapelan szpitala ks. Jerzy Brzeziński oraz proboszcz parafii św. Wojciecha ks. kan. Roman Karaś.

Remont bez przerw w świadczeniach dla pacjentów
To była trudna logistycznie inwestycja – przyznała dyrektor placówki Cecylia Domżała. Mimo tego że remont dotyczył dwóch oddziałów, udało się go zrealizować bez zawieszania działalności – To dzięki zaangażowaniu wielu osób w szpitalu, łącznie z personelem, ponieważ wiązało się to z przenosinami. Inwestycję oddawaliśmy etapowo, ale dzięki dużemu zaangażowaniu, udało nam się utrzymać ciągłość świadczeń bez negatywnych skutków dla pacjentów – mówiła.

W remont oddziałów, który wyniósł dokładnie 14 368 484 zł, oprócz unijnego dofinansowania i wkładu własnego na kwotę nieco ponad 5,8 mln (został zaciągnięty kredyt na 5 mln zł) włączył się powiat – 1 mln zł i przede wszystkim gminy, które łącznie przekazały ponad 2 mln zł. Uważam, że to ewenement nawet w skali krajowej – podkreślił starosta powiatu Jerzy ŻukowskiDziękuję za pomoc. Czekaliśmy na ten remont, a inwestycja trwała niespełna rok – dodał dziękując personelowi i pacjentom za cierpliwość oraz przekazując na ręce dyrektor sprzęt komputerowy. Personelowi dziękowała również dyrektor, przekazując kwiaty na ręce oddziałowych – Małgorzaty Stalmach i Krystyny Gocman.

Rząd wesprze szpitale nie tylko finansowo
Wiceminister Waldemar Kraska gratulował podjęcia tak dużej inwestycji, wyróżniając przy tym zaangażowanie samorządów gminnych. Zapowiedział również planowane wsparcie finansowe względem szpitali ze strony rządu – Od wielu lat mówimy, że polska służba zdrowia wymaga coraz większych pieniędzy i inwestycji. Nie ukrywam, że jako lekarz też zabiegam o to, żeby z roku na rok było ich coraz więcej. Przez tą kadencję zwiększyliśmy wydatki na służbę zdrowia o 22 mld, a w tym roku rekordowo przywróciliśmy 100 mld, jednak to zawsze będzie mało. Ale ta wiodąca ustawa, która została przyjęta, zwiększa w 2024 roku wydatki na służbę zdrowia do 6 PKB, czyli będzie ok 160 mld, to niebotyczne pieniądze. Jestem przekonany o tym, że ona zwiększy zdecydowanie jakość usług – mówił.

Rząd planuje również inwestować w personel szpitala – Chcemy, żeby lekarzy i pielęgniarek w systemie było coraz więcej. Zwiększyliśmy nabór na uczelnie medyczne o ponad 2 tys. miejsc. Także po raz pierwszy w tym roku wszystkie pielęgniarki i pielęgniarze odebrali zaświadczenia o wykonywaniu zawodu w 100%. Ilość w systemie zwiększyła się o ponad 20 tys. w tym roku. Jestem przekonany, że następne lata będą jeszcze bardziej owocne – podkreślił.

Wspólnie można więcej
W województwie mazowieckim funkcjonuje 100 szpitali, w tym część z nich to powiatowe. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik – te podmioty muszą podejmować wiele starań, aby zdobywać jakiekolwiek środki. Zmiany w wyszkowskim szpitalu są widoczne gołym okiem, podkreślił – Ten szpital przez ostatnie ponad 16 lat istotnie się zmienił. Bywałem tu na początku. Te potrzeby są w dalszym ciągu. Gratuluję władzom powiatu, tym wszystkim od początku, bo to jest zbiorowy wysiłek. Sztafeta ludzi, którzy się angażują. To przykład współdziałania i zrozumienia, że wspólnie można więcej. Są powiaty, które nie poradziły sobie ze szpitalami, oddały je w prywatne ręce. Ale ten sobie poradził.

Jednak to walka o środki zewnętrzne decyduje o lepszej kondycji placówki, podkreśliła Ewa Orzełowska Niewiele szpitali ma taką determinację z jaką walczy się o pieniądze. Dyrektor za każdym razem, kiedy mnie spotkała, to pytała na co jeszcze możemy składać wnioski, żeby pozyskać środki dla szpitala – mówiła i jak zaznaczyła ich pozyskiwanie nie jest takie proste – To nie jest tak, że te środki leżą, można schylić się i po nie sięgnąć. Jest bardzo duża konkurencja. Wniosków na poszczególne działania wpływa 8-9 razy więcej niż mamy środków. To naprawdę muszą być świetnie przygotowane wnioski, realizowalne i później rozliczane.

Podziękowania na ręce marszałka i dyrektor szpitala złożył również pierwszy starosta powiatu, a obecny wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębskijako pierwszy starosta byłem odpowiedzialny za szpital wyszkowski, wiem jakie były potrzeby – wspomniał. Wójt był też inicjatorem porozumienia intencyjnego, jego gmina jako pierwsza włączyła się w dofinansowanie szpitala.

Do podziękowań dołączył również prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Daniel Bogdanwoda i szpital daje życie, podkreślił przekazując kwiaty na ręce dyrektor placówki.

Zwiększony zakres świadczeń NFZ
Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski jednocześnie jako przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowego Funduszu Zdrowia podsumował budżet NFZ. Jak wspomniał w 2016 roku największą trudność z rozdzieleniem środków fundusz miał szczególnie na Mazowszu – Tych środków w budżecie po prostu nie było. Finanse ledwo się spinały – mówił. W tym roku sytuacja finansowa NFZ poprawiła się – Dzięki zaangażowaniu szczególnie parlamentarzystów widzimy jak to finansowanie powstaje. W poprzednich latach brakowało po 200 mln, po poł miliarda zł na to, żeby dopiąć tylko to co jest niezbędne dla utrzymania tego stanu co jest, bez rozwoju. W tej chwili budżet na następny rok planowany jest ze wzrostem, to dzięki zwiększeniu PKB na służbę zdrowia. Wzrost odnotowaliśmy już w tym roku. Oprócz utrzymania będzie możliwe zwiększenie zakresu świadczeń – zapowiedział.

Efekt współpracy: estetyczne i nowoczesne oddziały
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową z logotypami wszystkich jednostek współfinansujących inwestycję. Po poświęceniu oddziałów przez ks. kan. Romana Karasia i uroczystym przecięciu wstęgi przez gości wszyscy zwiedzili nowe pomieszczenia. Jak przyznają – wnętrza robią wrażenie, są jasne, przejrzyste, estetyczne i nowoczesne.

Oddziału Kardiologii nie udało się zobaczyć ze względu na pacjentów przebywających w salach, ale ordynator lek. Waldemar Chełstowski przekazał podziękowania wszystkim zaangażowanym w prace, wyróżniając w szczególności ekipę sprzątającą – panie włożyły tytaniczną pracę, to jest mistrzostwo świata – zaznaczył.

O Oddziale Chorób Wewnętrznych mówił ordynator lek. Artur Zaniewski. Na internie pracuje 7 lekarzy i 24 pielęgniarki. Pacjentami są osoby głównie po 65. roku życia. W ciągu roku na oddziale leczy się 1600 pacjentów, którzy borykają się z 6-8 tys. różnego rodzaju chorób – To wymaga szczególnych predyspozycji, ale wiążę się też z ogromnymi kosztami. My kosztujemy 30% więcej niż uzyskujemy z NFZ. Leczenie osób w podeszłym wieku kosztuje duże pieniądze. Np. na leczenie zapalenia płuc szpital dostaje 1500 zł na leczenie chorego, a w krajach europejskich – 1500 euro najmniej – mówił.

Remont na tym oddziale udał się dzięki pozyskaniu pieniędzy z programu onkologicznego. Mimo że oddział nie zajmuje się chorobami nowotworowymi, to prowadzi leczenie powikłań infekcyjnych. Interniści, jak podaje ordynator, często jako pierwsi rozpoznają nowotwory przewodu pokarmowego. Dzięki czemu szpital mógł ubiegać się o dofinansowanie na zakup m.in. nowych endoskopów.

Sam budynek oddziału powstał w latach 70-tych. Jego nietypowa konstrukcja (np. dwuspadowy dach do środka) ma wpływ na efekt remontu – aktualnie sufit na oddziale jest falowany – Ogromny ukłon w stronę budowlańców, bo mieli niesamowicie trudną robotę – podkreślił lekarz i jak dodał – to była bardzo potrzeba inwestycja. Dawaliśmy pacjentom najnowocześniejsze leczenie, jakie mamy, ale warunki pobytu były z okresu PRL-u. Teraz dopiero będziemy mogli zapewnić warunki na miarę XXI wieku, których ci starsi i chorzy ludzie są godni.

Całkowita inwestycja, oprócz robót budowlanych i remontowych na oddziałach, objęła doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *