Niezwykły koncert najlepszego chóru katedralnego w Europie [FOTO/VIDEO]

Jeden z najbardziej utytułowanych chórów katedralnych w Europie Puellae Orantes wystąpił 17 listopada przed wyszkowską publicznością. Wieczór patriotyczny odbył się w sanktuarium św. Idziego. Koncert wpisał się w obchody stulecia niepodległości i został objęty patronatem przez bpa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i ministra środowiska Henryka Kowalczyka.

Wieczór patriotyczny w sanktuarium św. Idziego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Janusza Stepnowskiego. Kapłan w swojej homilii podkreślił, jaką moc ma gorliwa modlitwa, która była szczególnie potrzebna w czasach okupacji. Nawiązując do ubogiej wdowy opisanej w Ewangelii św. Łukasza, porównał ją do prześladowań w Kościoła z I wieku – Chrystus tą sytuacją chciał nam uświadomić, że niesprawiedliwości, które nas dotykają mogą budzić pragnienie zemsty. Jednak osobom, które żyją blisko Boga łatwiej przyjąć daną sytuację. Tak wiele pokoleń sięgało do modlitwy o niepodległość. Przecież ona przyszła nagle. Jak podkreślił bp – wolność to wielkie dokonanie, ale modlitwa o Ojczyznę tę dużą, jak i tę małą, lokalną jest nieustannie potrzebna – Módlmy się, by w ludziach rodziła się chęć zakładania rodzin, módlmy się też za włodarzy, by dobrze wypełniali swoje obowiązki i realizowali plany. Tak jak ta wdowa, nie ustawajmy w naszych modlitwach, a pewnego dnia upragniona sprawiedliwość dotknie i nas – podkreślił.

W muzyczną część uroczystości wprowadziła patriotycznymi utworami mieszkanka Brańszczyka Monika Andrzejewska. Lokalna artystka przy akompaniamencie Michała Swaczyny wykonała piosenki, takie jak „Warszawo ma”, „Ja to mam szczęście”, czy „Biały krzyż”. Po niej przed wyszkowską publicznością wystąpił Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes.

Jubileuszowy rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to szczególny czas, kiedy dostrzegana jest wielka rola kultury w tym historycznym procesie – zauważyła Aleksandra Topor kierownik artystyczny chóru wspominając największe dzieła polskich artystów. Niektóre z nich, takie jak „Bogarodzico Dziewico” Juliusza Słowackiego, „Moja piosenka” Cypriana Kamila Norwida, czy parafrazę dzieła „Rota” Feliksa Nowowiejskiego jako „Nie rzucim, Chryste” mieli okazję wysłuchać mieszkańcy w wykonaniu chóru katedralnego. Koncert zakończyła radosna pieśń dziękczynna „Magnificat” – Wielbi ducha moja Pana, której kompozycję na 20-lecie chóru przygotował Marian Sawa.

Puellae Orantes to chór, który powstał przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie w 1985 roku. Założycielem i dyrygentem jest ks. Władysław Pachota. Na początku grupa utalentowanych dziewcząt tworzyła scholę liturgiczną, która z czasem podejmowała coraz ambitniejsze utwory śpiewane wielogłosowo. Dziś chór ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. udział w dziesięciu międzynarodowych konkursach, w tym w czterech jako pretendent do Grand Prix; nagroda Grand Prix w VII Międzynarodowym Konkursie Chórów w Rimini (Włochy). Dla założyciela osiągnięciem jest również szczególny odbiór koncertów przez publiczność, co potwierdzają wyszkowianie:

Koncert zorganizowała Fundacja Nasz Wyszków na czele z Anną Król, prezesem fundacji przy współpracy ze stowarzyszeniem PEPISKO.

Tagi:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *