
Taniec, teatr, śpiew, a wszystko w wykonaniu osób niepełnosprawnych – tak pokrótce można podsumować IV Przegląd Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami w Wyszkowie. Swoje umiejętności na scenie Domu Kultury „Hutnik” zaprezentowało 10 grup.
Przegląd Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami organizowany czwarty raz w Wyszkowie skupia dorosłych wykonawców, którzy udowadniają, że artystą może być każdy – Przede wszystkim chcemy, żeby inni mogli spojrzeć na osoby z niepełnosprawnościami przez pryzmat właśnie ich sprawności, możliwości, a nie, żebyśmy patrzyli na nich ze względu na ich ograniczenia. Przez ten przegląd chcemy dostrzegać ich możliwości, potencjał i na tym się skupiać – podkreślił Marek Rosłoniec, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wyszkowie.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Występujący przygotowali taniec z biało-czerwonymi szarfami do utworu Andrzeja Rosiewicza pt. „Pytasz mnie”. Po patriotycznym akcencie grupa teatralna „Połamani” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” z Wyszkowa odegrała przedstawienie pt. „Pamiętniki Małego Księcia”. Grupa działa od 2012 roku, a jej opiekunami są Artur Druchniak i Urszula Rogulska. Energicznym tańcem z publicznością przywitali się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Ostrowi Mazowieckiej. O dobry humor zadbał DPS z Brańszczyka. Aktorzy odegrali scenkę teatralną pt. „W SPA”. Po nich na scenie z piosenką „W moim ogródecku” wystąpili artyści z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Drogowskaz” z Wyszkowa, którzy w ramach choreoterapii przygotowują wiele układów tanecznych. Swoje umiejętności teatralne zaprezentowali goście z Tłuszcza, z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy interpretując sztukę „Romeo i Julia”. Kolejny występ należał do DPS z Niegowa – podopieczni zaprezentowali taniec z szarfami do piosenki „Perfect” Eda Sheerana. Po nich 14-osobowa grupa taneczna ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Miedznej pokazała swoje umiejętności podczas dwóch tańców pn. „Zbuntowany Anioł” i „Odczarowani”. Następnie uczestnicy przeglądu, którzy przyjechali ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Makowa Mazowieckiego swoim tańcem do piosenki „Despacito” wprowadzili widzów w wakacyjny nastrój. Występy zakończyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Pułtuska z piosenką Anny Jantar „Żeby szczęśliwym być”.
Ostatnia piosenka mówi bardzo dużo – tak mało trzeba nam… Mało, to znaczy tak jak innym, ale czasami potrzebujemy być wspierani. Pamiętajcie o nas, że tego potrzebujemy. My, osoby z niepełnosprawnościami, ale również ich rodziny – podsumowała Urszula Mikołajczyk, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie.
Bardzo się cieszę, że wszyscy goście z miast okolicznych przyjęli zaproszenie. Bez was ten przegląd nie miałby takiego rozmachu, nie byłby tak bogaty artystycznie. Tak naprawdę wszyscy występujący na tej scenie są zwycięzcami tego przeglądu, bo żeby wystąpić trzeba przede wszystkim przełamać ograniczenia, trudności. Trzeba też być pracowitym, pokonać nieśmiałość i tremę. A wam wszystkim się to udało – dodał burmistrz miasta Grzegorz Nowosielski.
MG