Niegów: W hołdzie tym, którzy zginęli w służbie [FOTO]

Odsłonięto tablicę pamiątkową na grobie nieznanego żołnierza w Niegowie, w gminie Zabrodzie. Tablica upamiętnia tych, którzy zginęli w służbie na rzecz wolnej i niezawisłej Rzeczpospolitej.

Grób nieznanego żołnierza w Niegowie powstał w 1996 roku. Jego pomysłodawcą jest Jan Fornal, mieszkaniec gminy Zabrodzie i wieloletni radny w latach 1990-2014. Jego działalność została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W naszych lasach było dużo grobów żołnierzy, więc postanowiłem w 1996 roku, żeby w Niegowie zrobić taki jeden grób nieznanego żołnierza, by młodzież i wszyscy inni mieli gdzie składać kwiaty i oddawać hołd podczas różnych uroczystości. Zbieraliśmy ziemię z tamtych grobów, bo kości oczywiście nie wolno, i tak powstało to miejsce pamięci na cmentarzu w Niegowie – opowiada pomysłodawca. – Jednak wchodząc na cmentarz nie był on widoczny. Przez tyle lat brakowało tej tablicy. Wierzę, ze Pan Bóg chciał, żeby pojawiła się ona w setną rocznicę odzyskania niepodległości, bo my patrioci jesteśmy ludźmi wierzącymi – Bóg, honor, ojczyzna. A teraz… piękny biało-czerwony kamień z najważniejszymi datami historycznymi przykują uwagę przechodzących. To było moje największe marzenie – przyznaje.

Tablica odsłonięta 23 września upamiętnia wydarzenia od 1920 roku aż po 2010, kiedy miała miejsce tragedia w Smoleńsku. Wspomniany został również Katyń, Armia Krajowa, Żołnierze Niezłomni i NSZZ Solidarność. Pomysłodawca przyznaje, że przeszedł przez wiele trudności, by mogła ona zostać zawieszona. Szczególne kontrowersje wzbudziło umieszczenie zarówno Żołnierzy Niezłomnych, jak i ofiar Smoleńska. Sam jej tytuł również był wiele razy analizowany. Pierwsza myśl była taka, by napisać „w hołdzie tym, którzy zginęli w walce o niepodległość”, ale przecież osoby, które zginęły w Smoleńsku nie walczyły, dlatego został napis „w służbie na rzecz wolnej i niezawisłej Rzeczypospolitej” – tłumaczy Jan Fornal.

Pomysłodawca opowiada również skąd napis „NSZZ Solidarność”. Otóż w 1979 roku na terenie jego posesji powstała drukarnia, która wydawała pisma w całym kraju w czasie stanu wojennego. Jedną z gazet, która tam wychodziła był tygodnik „Solidarność”. To dzięki nam, dzięki tym, którzy tam pracowali powstał NSZZ Solidarność  – mówi. Jan Fornal jest też posiadaczem zbioru matryc i licznych pism opozycyjnych, przechowywanych przez ponad 30 lat, które były przedmiotem wystawy zorganizowanej w Zabrodziu w 2016 pod honorowym patronatem wówczas ministra Skarbu Państwa Henryka Kowalczyka.

Grób z nową biało-czerwoną tablicą znajduje się po prawej stronie przy głównej bramie na cmentarzu w Niegowie.

MG/zdj. J. Fornal

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *