Narodowe Czytanie na placu Miejskim [AUDIO/FOTO]

„Katarynka” Bolesława Prusa i „Orka” Władysława Stanisława Reymonta to nowele, jakie czytali aktorzy z Autorskiej Szkoły Artystycznej Tomitofa w Wyszkowie podczas tegorocznego Narodowego Czytania. Po raz pierwszy wydarzenie zostało zorganizowane na placu Miejskim.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca polskie lektury organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Wspólnie czytano już m.in. „Pana Tadeusza”, „Lalkę” i „Wesele”. W tym roku postawiono na nowele. Na ósmą edycję Para Prezydencka wybrała osiem tytułów: „Dobra pani” (Eliza Orzeszkowa), „Dym” (Maria Konopnicka), „Katarynka” ( Bolesław Prus), „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą, Bruno Schulz), „Orka” (Władysław Stanisław Reymont), „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” (Stefan Żeromski), „Sachem” (Henryk Sienkiewicz) i „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy, Henryk Rzewuski).

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Aktorzy z Autorskiej Szkoły Artystycznej Tomitofa dla mieszkańców Wyszkowa przygotowali „Katarynkę” i „Orkę”. Nowele z podziałem na role czytali Małgorzata Jakacka, Zuzanna Deluga, Kajetan Karłowicz i Piotr Kamiński. Podczas akcji każdy z uczestników mógł otrzymać pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2019. Mieszkańcom zdecydowanie podobają się takie inicjatywy:

Wspólne czytanie w środku miasta zakończył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *