Most drogowy imienia… [AUDIO]

Imienia „1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego” będzie nazywał się most na rzece Bug w Wyszkowie. Z taką propozycją wyszedł Związek Piłsudczyków RP Okręg w Nadbużański w Wyszkowie. Most powinien być oznaczony imieniem, mówią mieszkańcy Wyszkowa.

Z wnioskiem o nadanie nazwy dla mostu położonego w Wyszkowie na rzece Bug w ciągu drogi krajowej nr 62 wystąpił Związek Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie.

Dla sentymentu nazywamy te mosty / W Warszawie wszystkie mosty mają nazwy, więc tu też może być – mówią mieszkańcy:

1 Dywizja Piechoty Legionów imienia Józefa Piłsudskiego pod dowództwem gen. bryg. Wincentego Kowalskiego działała w składzie Grupy Operacyjnej „Wyszków”. Jednostka toczyła boje nad Narwią i nad Bugiem. 7 września uczestniczyła w ciężkich walkach o Pułtusk i Gnojno. W dniach 8-9 września broniła linii Bugu między Kamieńczykiem a Wyszkowem, gdzie skutecznie zlikwidowała kilka przyczółków niemieckich. 1 Dywizja Piechoty Legionów wsławiła się m.in. w boju pod Kałuszynem, gdzie w ataku na bagnety wyparto Niemców. Jednostka zyskała ogromny szacunek i podziw w oczach nieprzyjaciela. Zaciętość w boju i nieugięta postawa polskich żołnierzy sprawiła, że Niemcy zaczęli nazywać ją „żelazną dywizją”.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *