Minister Kowalczyk o programie Czyste Powietrze. Można już składać wnioski

Rusza rządowy program „Czyste Powietrze”. O jego założeniach opowiedział wyszkowianom minister środowiska Henryk Kowalczyk. Spotkanie zorganizowano 18 września w bibliotece miejskiej.

„Czyste Powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to propozycja wsparcia finansowego na docieplenie domów, czyli termomodernizację (m.in. wymianę okien, drzwi oraz wymianę źródeł ogrzewania pieca na piec gazowy bądź węglowy piątej generacji). Koszt kwalifikowany całego przedsięwzięcia, czyli łączna suma przewidziana wsparciem to 53 tys. zł. – od tej kwoty będzie liczona dotacja. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Ograniczenia kwotowe dotyczą również cen jednostkowych, np. ocieplenie domu nie może wynieść więcej niż 150 zł/m2, a kolektor słoneczny nie może być droższy niż 8 tys. zł. Wsparciem zostaną objęte również osoby, które w 2018 roku zadbały już o termomodernizację swojego domu.

Dotacja wynosić będzie od 30% do 90%, w zależności od zamożności wnioskodawcy. Najwyższe dofinansowanie mogą otrzymać osoby, gdzie dochód na członka rodziny wynosi poniżej 600 zł. W formach dofinansowania przewidziano również pożyczkę, której okres spłaty planowany jest do 15 lat ze zmienną stopą procentową (obecnie 2,47%).

Jest to program komplementarny, który rozwiązuje kilka problemów, a nie tylko jeden. Choć całe przedsięwzięcie jest droższe, niż np. sama wymiana pieca, to sumarycznie, za ogrzewanie domu będziemy płacić mniej – mówił minister Henryk Kowalczyk. Program będzie realizowany przez 10 lat, więc proszę na spokojnie, bez pośpiechu przemyśleć, czego potrzeba w waszych domach. Zaplanujmy roboty i skorzystajmy z tej dotacji – zachęcił. Minister zwrócił się też do samorządów, by wsparły to przedsięwzięcie, tak by procent dofinansowania mógł być większy.

Korzystający z programu nie muszą wykonywać pełnej termomodernizacji w jednym czasie. Wniosek można składać wielokrotnie, ale na jedno przedsięwzięcie. Można złożyć wniosek na część, czyli np. na wymianę źródła ciepła połączonego z ociepleniem. I to będzie jeden wniosek dotyczący konkretnego zakresu rzeczowego w danym budynku. Ale można w tym okresie 10-letnim złożyć również i kolejne wnioski, ale nie na ten sam zakres rzeczowy przedsięwzięcia – informowała Anna Król, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas spotkania mieszkańcy poruszyli również problem przyłączenia się do sieci ciepłowniczej w Wyszkowie – Obecnie ciepłownia ma nadmiar mocy. Czy zamiast tych wszystkich dotacji nie można by zorganizować jakiejś akcji, żeby przyłączyć się do ciepłowni miejskiej, która jest za duża? Ja już tyle lat chodzę za tym, ale ciepłownia twierdzi, że to dla nich nie jest ekonomiczne – mówił jeden z uczestników.

Na tę sugestię minister odpowiedział jednoznacznie – W tym programie szczególne preferowanie jest przyłączanie do sieci ciepłowniczej. To, że pan próbuje a wyszkowska ciepłownia nie chce nic z tym zrobić, to dla mnie jest zdumiewające. Ciepłownie miejskie nie są biedne. Jeśli coś takiego występuje to świadczy o złym zarządzaniu. My będziemy pomagać w przyłączeniach do sieci ciepłowniczej. Pierwszy raz słyszę, żeby miasto nie chciało podłączyć mieszkańców do sieci. Przecież każdy następny przyłączony obniża koszty. To nie są straty.

Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” został już uruchomiony. Wnioski można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla adresu budynku mieszkalnego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *