Minister Kowalczyk nie tylko o Czystym Powietrzu [FOTO/AUDIO]

Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się z mieszkańcami Wyszkowa, by przybliżyć jak wygląda program Czyste Powietrze po zmianach wprowadzonych na początku roku. Teraz formą wsparcia dla wnioskodawcy może być dotacja oraz ulga podatkowa w zależności od wysokości dochodów. Mieszkańcy popierają te rozwiązanie. Podczas spotkania poruszono również problemy lokalne.

103 miliardy złotych ma kosztować 10-letnia realizacja programu Czyste Powietrze, z czego na dotacje dla wnioskodawców przewidziano 63 mld zł, a ok. 40 mld na pożyczki. Rząd szacuje, że środki przewidziane na realizację tego programu pozwolą na dofinansowanie ponad 3 mln domów jednorodzinnych. Do tej pory w skali kraju wpłynęło już ponad 30 tysięcy wniosków.

Zmiany w dotacjach
Wraz z początkiem nowego roku forma wsparcia dla wnioskodawców nieco uległa zmianie, mówił podczas spotkania z mieszkańcami Wyszkowa minister środowiska Henryk Kowalczyk. Część dotacji zostało zastąpione ulgą podatkową. Było to związane ze źródłem finansowania. Wobec tego ci najzamożniejsi, którzy są w drugim progu podatkowym nie otrzymają dotacji, ale odliczą sobie 32% z podatku dochodowego – w efekcie wyjdzie więcej niż z dotacją, która była przewidziana wcześniej – tłumaczył minister.

Maksymalny limit kosztów kwalifikowanych pozostaje bez zmian, czyli jest to 53 tys. zł. Dla najmniej zamożnych (czyli 600 zł netto na osobę) dotacja wynosi 90%. Takich wniosków wpłynęło już 25-30%. Wraz ze wzrostem dochodowości co 200 zł, pomoc maleje o 10% aż do 30% dofinansowania, co stanowi najniższy próg pomocy. Osoby, które nie mają środków na udział własny mają możliwość skorzystania z pożyczki ze stopą procentową na ok. 2,5% z możliwością spłacenia przez 15 lat. Mieszkańcy Wyszkowa popierają te rozwiązanie.

Wnioski należy złożyć w wersji elektronicznej poprzez stronę internetową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli wnioskodawca nie ma możliwości złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub nie posiada profilu zaufanego ePUAP, wniosek należy wydrukować, podpisać i wysłać do placówki. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, wnioskodawca ma 2 lata na realizację przedsięwzięcia.

Ogrzewanie z ciepłowni – minister apeluje do radnych
Warunkiem skorzystania z programu Czyste Powietrze jest w pierwszej kolejności deklaracja na wymianę pieca na gazowy lub węglowy 5. generacji. Nie można skorzystać z dotacji na samą termomodernizację. Środki można otrzymać również  na wybudowanie węzła cieplnego i  przyłączenie domu do sieci ciepłowniczej, jeśli znajduje się ona w okolicy nieruchomości. Jednak jeden z mieszkańców zaznaczył, że jego dom znajduje się nie więcej niż 150 metrów od sieci, a Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wyszkowie odmawia współpracy. Ten temat był już poruszany na ubiegłorocznym spotkaniu z ministrem Kowalczykiem, po którym wyszkowianin wystosował wniosek do spółki.

Napisałem wniosek, że zarówno nieruchomości przy Kościuszki, jak i zachodnia część ulicy Daszyńskiego, Pułtuskiej i Wąskiej chętnie skorzystałby z tego rozwiązania. Tam znajduje się około 60 nieruchomości. O ile mi wiadomo PEC Wyszków ma dochody, zyski i nadmiar produkcji ciepła – mówił. W odpowiedzi na pismo otrzymał informację, że spółka nie przewiduje rozbudowy sieci ciepłowniczej w kierunku ulicy Daszyńskiego. Minister podkreślił jednak, że takie przedsięwzięcie powinno leżeć w interesie PEC – Ja nie chcę wkraczać w kalkulacje opłacalności ekonomicznej tego przedsięwzięcia, ale jeśli 150 metrów sieci dałoby szanse na podłączenie tylu budynków, to powinno się to zrobić – mówił. Przedstawiciel rządu zwrócił się do radnych obecnych na spotkaniu, aby zajęli się tym tematem, gdyż rozwiązanie problemu leży gestii Rady Miejskiej i burmistrza, a nie rządu.

Od środowiska do emerytur
W kwestii ochrony o środowisko minister kładł nacisk również na selektywną zbiórkę odpadów. Nakłaniał, by ograniczyć kupowanie jednorazowych foliowych torebek i w jak najmniejszej ilości używać plastikowych przyborów. Na sali padło też pytanie o energię uzyskiwaną z drewna. Minister podkreślił, że drewno traktowane jest jako paliwo stałe, o ile jest spalane w dobrym piecu 5 generacji. Ale muszą to być odpady z czystego drewna (nie płyty wiórowe, klejone itp.) oraz suchego, gdyż spalane mokre drewno oprócz smogu (co 10 Polak umiera z powodu smogu), uwalnia benzopiren, który jest trującym składnikiem. Ponadto więcej smogu wytwarzane jest z drewna iglastego niż liściastego.

Środowiskowe tematy przerwał radny miejski Bogdan Osik pytając o postulaty NSZZ „Solidarność” dotyczące m.in. przyznawania emerytur bez względu na wiek a na uzyskanie stażu pracy. Henryk Kowalczyk, jako ówczesny szef Komitetu Stałego Rady Ministrów uczestniczący w tych spotkaniach, wyjaśnił, że taki system nie byłby ekonomiczny- Był to pozornie słuszny postulat, ale niebezpieczny. W takim przypadku np. większość rolników byłaby uprawniona do emerytury w wieku 56 lat, bo osobom mającym przepisane gospodarstwo rolne zalicza się staż pracy od 16 roku życia. Obniżyliśmy wiek emerytalny dla mężczyzn 65 lat, dla kobiet 60 lat i jeszcze dodatkowo to? Nie byłoby nas stać – tłumaczył. Takie rozwiązanie dotyczyłoby również studentów, czy uczniów szkół zawodowych, którym nauka także wlicza się do lat pracy.

Podczas spotkania minister zapowiedział również przyjętą ustawę kogeneracyjną, w ramach której planowane jest wybudowanie elektrociepłowni ze współspapalaniem odpadów wysokokalorycznych. Energia ze spalanych odpadów ma być przetwarzana na ciepłą wodę i prąd, co stosowane jest np. w Niemczech.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *